HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

NAMAZ KILARKEN AĞLAMAK

Aşağa gitmek

NAMAZ KILARKEN AĞLAMAK

Mesaj  dareyn Bir Cuma Ocak 21, 2011 7:22 am

“Rahman’ın ayetleri onlara okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlar.” Meryem sûresi, 19/58.

Abdullah b. Saib Radıyallahü anh’den rivayetle; Mekke’nin fethi günü Nebi Sallallahü aleyhi ve sellem efendimiz ile beraberdim. Kâ’be’nin önünde namaza durdu, ayakkabılarını çıkararak sol tarafına koydu. Müminûn sûresinden okumaya başladı. Mûsâ ve İsâ Aleyhisselâmın kıssalarının zikredildiği ayetlere gelince kendisini (ağlamaktan dolayı) bir hıçkırık tuttu ve (hemen) ruku’a vardı.”(Nesâi, 1/997.)

Mutarrif b. Abdullah b. eş-Şihhir Radıyallahü anh babasından rivayetle: “Rasûl-ü Ekrem Âleyhissalâtü ve’s-Selâmı namaz kılarken gördüm. Göğsünden ağlamaktan dolayı tencerenin kaynarken çıkardığı uğultusu gibi ses çıkıyordu.”Ebu Davud, 3/904 / Nesâi, 1/1199 / El-Müsned, 5/1356, 6/1726.

Hurman b. A’yun Radıyallahü anh’den rivayetle; Nebi Sallallahü aleyhi ve sellem: “Hiç şüphesiz bizim nezdimizde (onlar için hazırlanmış) boyunduruklar, yakıcı bir ateş, boğazdan geçmez bir yiyecek ve elem verici bir azab vardır”(Müzzemmil sûresi, 73/12-13. ) ayet-i kerimesini okumuş ve bayılıp yere düşmüştür.
(Kitâbü’z-Zühd, 1/146.)

Abdullah ibn Şeddâd şöyle demiştir: Ben saffların sonuncusunda bulunduğum hâlde Umer'in feryâd etmeyerek için için ağlamasını işittim. O, "Ben kederimi, mahzunluğumu yalnız Allah'a şikâyet ediyorum... " (Yûsuf: S6) âyetini okuyordu .(BUHARİ,EZAN,70)

avatar
dareyn
ilim ehli

Mesaj Sayısı : 482
Yaş : 44
Nerden : Dünya

Kullanıcı profilini gör http://my.opera.com/muhacir/blog/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz