HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

EVDE KÖPEK BESLEME

Aşağa gitmek

EVDE KÖPEK BESLEME

Mesaj  dareyn Bir Cuma Ocak 21, 2011 10:02 am

Ebu Hureyre'den -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
(( مَنِ اتَّخَذَ كَلْبًا إِلَّا كَلْبَ مَاشِيَةٍ أَوْ صَيْدٍ أَوْ زَرْعٍ، انْتَقَصَ مِنْ أَجْرِهِ كُلَّ يَوْمٍ قِيرَاطٌ )) [ متفق عليه ]
"Kim, sürü (çoban) köpeği, av köpeği veya tarladaki ürünü koruyan köpek dışında bir köpek edinirse, her gün için onun sevabından bir kîrât eksiltilir." (Müslim; hadis no:1575)

Yine, Abdullah b. Ömer'den -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
(( مَنِ اقْتَنَى كَلْبًا إِلَّا كَلْبَ مَاشِيَةٍ أَوْ ضَارِيًا نَقَصَ مِنْ عَمَلِهِ كُلَّ يَوْمٍ قِيرَاطَانِ )) [ متفق عليه ]
"Kim, sürü (çoban) köpeği veya av köpeği bir köpek edinirse, her gün için onun amelinin sevabından iki kîrât eksiltilir." (Buhârî; hadis no:5163. Müslim; hadis no:1574)

Ebu Hureyre'den -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
(( طَهُورُ إِنَاءِ أَحَدِكُمْ إِذَا وَلَغَ فِيهِ الْكَلْبُ أَنْ يَغْسِلَهُ سَبْعَ مَرَّاتٍ أُولَاهُنَّ بِالتُّرَابِ )) [ رواه مسلم ]
"Birinizin kabından köpek içtiği zaman, onu yedi defa yıkaması, -ki (bu yedi defa yıkamanın) ilki toprakla birlikte olsun-, o kabın temiz olmasıdır." (Müslim, hadis no:279)

Başka bir rivâyette Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
(( إذَا وَلَغَ الْكَلْبُ فِي الْإِناءِ، فَاغْسِلُوهُ سَبْعاً، وَعَفِّرُوهُ الثَّامِنَةَ بِالتُّرَابِ )) [ رواه مسلم ]
"Köpek, bir kabı diliyle yaladığı zaman, onu yedi defa yıkayın ve sekizincisinde onu toprakla ovun." (Müslim, hadis no:280)

Avda kullanma veya sürüye, bahçe ve tarladaki ürüne bekçilik yapması dışında köpek barındırmak/beslemek/yetişirmek câiz değildir.Fakat evin şehrin dışında olması ve başka bir yolun bulunmaması halinde (çöl gibi yerlerdeki) evlerde bekçilik yapması için köpek barındırmak/beslemek/yetiştirmek câizdir.

Müslümanın, kâfirleri taklit ederek yanında köpeklerle koşması kendisine yaraşmaz. Köpeğin ağzına el sürmek ve onu öpmek, birçok hastalıkların bulaşmasına sebeptir.

Köpekleri öpmek veya yıkayıp temizlemeden önce onların kaplarından su içmek sûretiyle, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in emrine aykırı hareket etmenin sonucunda insana bulaşan hastalıklar pek çoktur.

Bu hastalıklardan birisi, bakteriyel bir hastalık olan Pasturella (Pastörella) (akciğer) hastalığıdır.Bu hastalık, insan ve hayvanlarda doğal olarak yüksek solunum sistemlerinde, mikrobun özel koşullar altında vücuda akın etmesi sonucunda hastalığa sebep olur.

Yine, bunlardan birisi, insan ve hayvanların barsaklarına bulaşan parazitlerdir. Bu parazitler, insan ve hayvanlarda en çok karaciğer, akciğer, karın boşluğu ve vücûdun diğer bölgelerine bulaşır.

Bu hastalık, tenya (şerit) diye bilinen barsak kurtlarının oluşmasına sebep olur. Bu küçük kurtların (parazitlerin) uzunluğu, 2-9 milimetre arasında olup üç parçadan, baş ve boyundan meydana gelir ki başta, dört tane emici vardır.

İnce barsaklarda bulunan yetişkin kurtlar (parazitler), köpek, kedi, yılan ve kurtlarda yaşarlar.Bu hastalık, köpek besleme ve yetiştirme düşkünü olan insanda onu öpmek veya onun kabından su içmek sûretiyle kendisine geçer.
avatar
dareyn
ilim ehli

Mesaj Sayısı : 482
Yaş : 44
Nerden : Dünya

Kullanıcı profilini gör http://my.opera.com/muhacir/blog/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz