HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÖZÜR SEBEBİYLE VAKTİNDE KILINMAYAN NAMAZLARIN KAZASI

ÖZÜR SEBEBİYLE VAKTİNDE KILINMAYAN NAMAZLARIN KAZASI Empty ÖZÜR SEBEBİYLE VAKTİNDE KILINMAYAN NAMAZLARIN KAZASI

Mesaj  erkam Ptsi Kas. 27, 2017 2:43 am

1- Buhârî ve Müslim’in bir diğer rivayetinde şöyle denmiştir: “Sizden biriniz namaz sırasında yatmış idiyse veya namaza karşı gaflet etmiş (ve unutmuş) ise, hatırlar hatırlamaz onu kılsın. Zîra Allah Teâlâ Hazretleri şöyle buyurmuştur: وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي “Beni anmak için namaz kıl!” (Tâhâ Suresi, 20/14). (Buhârî, Mevakîtu’s-Salât 37; Ebû Dâvud, Salât 11)

2- Hz. Câbir (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Hz. Ömer, Hendek savaşı sırasında bir keresinde güneş battıktan sonra geldi ve Kureyş kâfirlerine küfretmeye başladı ve bu meyanda: “Ey Allah’ın Resûlü dedi, güneş batmak üzereyken ikindi namazını (ancak) kılabildim.” Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “Vallâhi ikindiyi ben kılamadım!” dedi. Beraberce kalkıp Batha’ya gittik. Orada Efendimiz abdest aldı, biz de abdest aldık. Güneş battıktan sonra ikindiyi kıldı, sonra da akşamı kıldı.” (Buhârî, Mevâkît 36, 38; Müslim, Mesâcid 209)

3- İbnu Mesûd (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Müşrikler Hendek günü Resûlullah’ı (aleyhissalâtu vesselâm) fazlaca meşgul ederek dört vakit namazı kazaya bıraktırdılar, gece belli bir vakte kadar onları kılamadı. Sonra Bilâl’e (radıyallâhu anh) emretti, o da ezan okudu. Sonra kâmet getirdi, Resûlulllah öğleyi kaza ederek kıldı. Bilâl tekrar kâmet getirdi, Resûlullah ikindiyi kaza ederek kıldı. Sonra Bilâl tekrar kâmet getirdi, Resûlullah akşamı da kaza ederek kıldı. Sonra Bilâl yatsı için kâmet getirdi ve Resûlullah yatsıyı eda etti.” (Tirmizi, Salât 132; Nesâî, Mevâkît 55)
erkam
erkam
Admin

https://hicret.yetkin-forum.com

- Similar topics