HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Siraci Münir Kitabından

Aşağa gitmek

Siraci Münir Kitabından

Mesaj  rima Bir Ptsi Tem. 12, 2010 5:39 pm

1. “Bu Kur’an’ın anlamını ve çizdiği hayat programını koruyup kollamaya özen gösterin! Muhammed’in canının sahibi olan Allah’a yemin ederim ki, Kur’an’ın insan kalbinden kaçışı, devenin bağlarından çözülüp kaçmasından daha kolaydır.”Ebu Musa r.’dan Buhari, Fedailü’l-Kur’an, 23/; Müslim, Salatu’l-Müsafirin, 231.

2. “Kim Allah’ın Kitabından bir harf bile olsa okuyup haberdar olursa onun için bir sevap vardır. Ayrıca her sevaba on katı mükafat verilecektir. “Elif lam mim”in topluca bir harf olduğunu söylemiyorum. Tek tek ‘Elif’ bir harf; ‘lam’ bir harf, ve ‘mim’ bir harftir.” İbn Mes’ud r.’dan Tirmizi, 2910.

3. “Kur’an okuyup anlamından haberdar olun! Çünkü o, kıyamet gününde okuyup uygulamasını hayatına geçirenlere ateşten koruyan bir şefaatçi olacaktır. Bakara ve Al-i İmran sûrelerini okuyup tanıyın! Çünkü onlar kıyamet gününde serinlik veren iki bulut veya iki gölgelik yahut kanatlarını gererek şefkat eden iki kuş sürüsü gibi gelip kendilerini bilenleri savunacaklar... Bakara sûresini okuyup bilin, çünkü onu okumak bir berekettir. Ondan habersiz kalmak ise büyük bir kayıp ve onun getirisinden mahrum oluştur. Çünkü onun sağlayacağı faydaları ve bereketleri elde etmeye kahramanların bile güçleri yetmez.”Ebu Ümame el-Bahilî r.’den Müslim, Müsafirin, 252.

4. “İlk dönem müslümanlarından hiç biri, Kur’an okunurken ne bayılırdı ve ne de kendinden geçerdi. Ama onlar dinledikleri Kur’an bölümünün etkisiyle ağlar ve derileri diken diken olacak kadar bütün benlikleriyle ayetlerin manasını hissedip kavrarlardı. Sonra Allah’ı anmanın getirdiği güvenlik duygusu ve huzur sebebiyle bedensel olarak derileri, iç dünyalarının ifadesi olarak da kalpleri yumuşayıp yatışırdı.Ma’mer b. Raşid’den İbni Kesir; Abdürrezak, Musannef.

5.“Ebu Bekr, Kur’an okuduğu zaman, çok ağlardı.”Aişe r.’den Cemu’l-Fevaid.

6.Rasulullah s. sordu: “Evinize, ailenizin yanına döndüğünüzde orada değeri çok yüksek, bakımlı, hamile üç deve bulmayı ister misiniz?” “Evet” dedim. “İşte namazda birinizin üç ayet okuması, onun için bakımlı, hamile üç deveden daha hayırlıdır” buyurdu. Ebu Hureyre r.’den Müslim, Müsafirin, 250.

7.“Kim her gün Buthan veya Akîk denilen Medine yakınlarındaki deve otlağına gidip, iri hörgüçlü iki deveye sahip olmak ister? Hem de hiçbir zorluk çekmeden, günaha girmeden ve de ticaret adına uzaklaşıp da aile bağlarını koparmadan...” Dedik ki: “Ey Allah’ın Rasulü, bunu hepimiz isteriz.” Şöyle buyurdu: “Biriniz kulluk ortamı olan mescide gidip, Allah’ın Kitabı’ndan iki ayet okuyup anlaması, onun için iki deveden, üç ayet üç deveden, dört ayet dört deveden ve öğrenilen ayet sayısı ne kadarsa işte o kadar ayet o kadar deveden daha hayırlıdır.” Ukbe b. Amir r.’den Ebu Davud, 1456; Müslim, Müsafirin, 250.

8.“Peygamber s., gece bir adamın bir sûre okuduğunu duydu ve dinledi, sonra şöyle buyurdu: “Allah onu esirgesin! Unutturulduğum falan ayetleri bana hatırlattı.” Aişe r.’den Buhari, Fedailü’l-Kur’an, 26; Müslim, Salatu’l-Müsafirin, 224-5; Ebu Davud, 1331. Diğer rivayet: “falan falan sûrelerden unuttuğum ayetleri...”şeklindedir.

9.El-Bera r.’den Rasulullah s.: “Kur’an okuyuşunuzu seslerinizle süsleyin!”Ebu Davud,1468; Nesai, İftitah 83; İbn Mace 1342.

10. “Kur’an’ı özenle, güzel ifade ile seslendirmeyen, okuyup durmayan bizden/ bizim gibi yapanlardan değildir.Ebu Hureyre r.’den Buhari, Tevhid, 44.

11. “Allah, Peygamber’ine, Kur’an’ı güzel okuyup haberdar etmesine, dillendirip seslendirmesine karşılık hiçbir şeye vermediği mükâfatı vermiştir.”Buhari, Fedailü’l-Kur’an, 19, Tevhid, 32/2; Müslim, Salatu’l-Müsafirin, 232 ; Nesai, İftitah, 83.
avatar
rima
ilim ehli

Mesaj Sayısı : 266

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz