HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

AFRİKA'DA 5.5 MİLYON KİŞİ İSLAM'I SEÇTİ

Aşağa gitmek

AFRİKA'DA 5.5 MİLYON KİŞİ İSLAM'I SEÇTİ

Mesaj  sebil Bir Salı Tem. 13, 2010 10:00 pm

27 yıldır Afrika'ya insani yardımlarda bulunan Dr. Abdurrahman Sumaid'in ilgi çekici kıta mecarası.


27 yıldır Afrika'da yaptığı yardım çalışmalarıyla Afrika'nın en büyük İSLAMi yardım yardım kuruluşu haline gelen ve 5, 5 milyon kişinin Müslüman olmasına vesile olan Direct Aid Kurumu Başkanı ve kurucucsu Dr. Abdurrahman Sumaid ile konuştuk. Misyoner yardım kuruluşlarının bu bölgede 6,25 milyon misyoner ve yılda 365 milyar dolar yardım ile canla başla çal ıştığını anlatan Sumaid buna rağmen hergün 10 papazın Müslüman olduğunu ve Afrika'nın akın akın İSLAM'a koştuğunu anlattı.Yardım ve davet faaliyetleri sırasında 2 kez kalp krizi geçiren, onlarca kez suikaste maruz kalan, bulaşıcı hastalılara tutulan Doktor Sumaid, "cennet kolay kazanılmıyor, ALLAH için çalışıyorum. Başıma gelecekleri biliyordum" şeklinde konuşuyor.

"Afrika'da İSLAM'ın yayılmasında kadınlarımızın emeği çok büyük"

Yardım konusunda ortadirek kesimin kadınlarından oldukça gelir topladıklarını anlatan Dr. Sumaid, bir kadının memnun ederseniz 70 kadından daha yardım alıyorsunuz, 1 kadını memnun edemezseniz 70 kadının da yardımları kesiliyor şeklinde konuştu. Sumaid, kadınların dikkatini çekebilmek için bir yol keşfetmiş. Her ay Afrika'daki kabilelerin kadınlara yaptığı baskıları anlatan bir sayfalık dergi yayınlıyor. "Mesela 70 karısı olan bir kabile resinin yaşantısını anlatıyoruz. Kadınlar bu sayıyı fotokopiyle çoğaltıp dağıtıyor. Kocaları da bu sayıları okuyarak "Bakın biz size ne güzel muamele ediyoruz" diyerek övünme fırsatı buluyor bu dergilere bakıp. Bütün ailenin dikkatini çekip yardımların devamlılığını sağlıyoruz.

"Yaşamaz denilen çocuk, sonradan Kur'an hafızı oldu"

Sumaid, yardım yapıp İSLAMa çağıracağı kabilerde ailesini de yanına alarak bir süre yaşıyor. Afrika'nın balta girmemiş ormanlarının çoğu zaman mesken edinen Sumaid bize orada başından geçen öyküleri anlattı sık sık. Bu hikayelerden en çarpıcısı Kenya'daki yardım organizasyonunda karşılaştığı yaşıtlarının nerdeyse yarısı kilodaki Sıddık Kenan'ın öyküsüydü. Bu çocuğu ölmek üzere olduğunu gören Dr. Sumaid artık yapılacak birşey olmadığını düşüşnerek oradan uzaklaşır. Döndüünde çocuk hala ordadır. Çocuğun yüzü toprağa bulanmıştır. Kucağına alır yüzünü temizler ve ona 5 cent'lik yardımda bulunur. 22 sene sonra o çocuk Sumaid'i bulur. Çocuk büyümüş okul birincisi ve hafız olmuştur.

Sünnet olmak için direten kabile

Doktor diğer ilginç anısı ise şöyle paylaşıyor. "Ruanda'nın Cesin bölgesi Katolik belediye başkanı beraberinde 100 kişiyle Müslüman olmak istediğini söyledi. Şehadet getirdiler, 'yıkanın artık Müslüman oldunuz' dedim. Hayır sünnet olacağız, ama sünneti siz yapın dediler. - Orada öyle bir adet var. Erkekler sünnet olmadan Müslüman olmayı kabul etmiyor- Dedim ki sünnet farz değil. Onları sünnet etmediğim için yine Katolik oldular. 6 yıl sonra oraya gittğimde belediye başkanı yanıma beraberinde 600 insanla gelerek, bizi sünnet et Müslüman olalım dedi. Ben doktorum ama sünnet branşım değil dedim, ama nafile. Jilet aldırdım ve artık sünnet konusunda uzmanım. ( Cebinden çıkardığı jileti gösteriyor) Artık bu olmadan dolaşmıyorum."

"Zengin misyoner kuruluşlarına rağmen İSLAM'ın önü alınamıyor"
 
"Magadaskar'da bir köye gittik. Ben erkeklerle, eşim kadınlarla oturdu. Kabile reisini eşi pirinç ayıklarken, eşim de evi temizlemiş. Kadın İSLAM'ın öngördüğü temizliği görünce Müslüman oldu. Ardından kabilenin diğer kadınları , onların ardından da erkekler İSLAMiyet'i benimsedi. Yine Ruanda'da Tutsi- Hutu Kabileleri savaşırken korunmak amacıyla Müslümanlara sığınan kişiler Müslüman'ların temizlik adetlerini ve aile yaşamını görünce İSLAMiyet'e girdiler. O dönemde bölgedeki Müslüman sayısı iki ayda yüzde 6'dan, yüzde 15'e çıktı. Biz Müslümanlar olarak İSLAM'ı iyi yaşarsak ve temsil edersek bütün Afrika İSLAM'a hazır. Davet oturup çay içerek Afrika edebiyatı yapmak değil, kalkıp Afrika'ya gidip yardım yapmaktır. Acilen proje geliştirmeli ve kabileleri araştırmalıyız. Misyonerler her dört dakikada bir yardım uçağı indiriyor Afrika'ya. 600 üniversite açmışlar. Bizim büyüklüğümüz, gücümüz ise kendimizden değil, İSLAM'ın gücünden."
avatar
sebil
ilim ehli

Mesaj Sayısı : 78

Kullanıcı profilini gör http://my.opera.com/myhicran/blog/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz