HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Bir kabile reisinin ihtida hikayesi

Aşağa gitmek

Bir kabile reisinin ihtida hikayesi

Mesaj  sebil Bir Salı Tem. 13, 2010 10:01 pm

Çad'ın en büyük kabile reisi Piatris Tekoral ile yakın ilişkiler kurduk. Dedi ki "Biz siyahız siz beyaz, neden bize yardım ediyorsunuz?" Biz de "İSLAM fakire yardımı emrettiği için" diye civap verdik. Müsülman olmak istedi. Çad'a Cami isterim diye tutturunca Katolik tebaası ondan soğudu. Cami yapılınca camiyi yaptıran kadının önünde şehadet getireceğim diye ısrar etti. Kadın çok yaşlıydı. O ise çok iri ve çok siyah. Kadın korkar diye götürmedik. Kuveyt emiri Şeyh Cabir El- Sabah çağırınca onun yanıda Müslüman olmayı kabul etti ve Hacca gitti. Biz Araplar ve siz Türkler için Hacc bir ruhi yolculuktur. Fakat bir Afrikalı için Hacc'a gitmek büyük bir şeydir. (Orada beyazlar içlerinde tüm dünyadan insanların zengin-fakir, zenci-beyaz ve lider-vatandaşın birlikte tavaf ettiklerine inanamıyorlar. Çünkü Afrika'da kiliseler de dahi ayrı ibadet ediliyor.) Daha sonra bu kabile reisi adını Abdülaziz olarak değiştirdi ve ülkesine 38 davetçiyle döndü. İlk sene 60.000, ikinci sene 80.000 kişi Müslüman oldu.

"Kayıp Müslüman kabile Antimur"
 
2 yıl Antimur kabilesiyle yaşadım. 1 milyon nüfusu var. Domuz yemiyorlar. Kuzeyden, Mekke'nin sevilen adamı Muhammed'in köyünden geldik diyorlar. Kuzeye- Kıbleye- doğru ibadet ediyorlar. Kutsal kitaplarında ayetler, yaşamlarında İSLAM adetleri var. Mescid yapıp etrafında yedi kez tavaf ediyorlar. Bin sene önce buraya geldiklerini söylüyorlar. Fakat Müslüman olduklarını bilmiyorlar.
 
"Eğitim, İSLAMi davetin başıdır"

Önce eğitime önem veriyoruz. Eğitimin değişimin anahtarı olacağına inanıyoruz. Eğitim yoluyla İSLAMı anlatıyoruz.
- Hz. Peygamber'de bir bölge halkını İSLAM'a davet ederken onalar öğretmen gönderiyordu. Medine'ye ilk İSLAM davetçisi Mus'ab bin Umeyr bunun en güzel örneğini teşkil eder.
- Yanıma alıp eğittiğim çocuklar ülkelerinde önemli yerlere geldiğini görünce çok mutlu oluyorum. Aralarından yüzlerce din alimi, doktor, mühendis çıkıyor. İnşALLAH onlar Afrika'daki kültürel devrimi gerçekleştirecekler.
Afrika'da 840 tane okulumuz, 3 üniversitemiz var. Şimdi yeni bir üniversite kuruyoruz. Bu üniversitede tıptan, mühendisiliğe kadar bir çok bölüm olacak.

"Afrika'da hayat koşulları çok zor"

Beş tane çocuğum var. Afrika'da onlarla birlikte, çamurdan yapılmış kerpiç camilerde ve bazen balta girmemiş ormanlarda kaldık. Üç öğün muz yiyorduk.
Bir gün çocuklarım isyan etti :
"Baba 5 gündür muz yiyoruz. Her yerimiz muz oldu. Başka bir şey yok mu" dediler. Ormanda birşey satın almanın imkanı yok. Kabilelerden 6 tane yumurta topladık. Altısı da bozuk çıktı.
Çocuklarıma "Bu size ALLAH'tan bir cezadır. Çünkü siz şükürsüzsünüz" dedim. Yıllar sonra kızlarımdan biri bilgisayar mühendisliği ana bilim dalında profesörü oldu. Şu anda üniversitede dersler veriyor.
Bana dedi ki "Baba biliyor musun, hayatımın en güzel yılları Africa cangıllarında yaşadığımız günlerdi".
Veteriner olan en küçük oğlum ise veterinerlik yapmak yerine bizimle Afrika'nın kötü koşullarında yardım yapmayı tercih ediyor.

"İSLAM sadece Afrika'da değil tüm dünyada yayılıyor"

Ben beş yıl Kanada'da, üç yıl da İngiltere'de yaşadım. Bu müddet zarfında benimle kalıp İSLAM'a kabul etmeyen birine rastlamadım. Eğer biz gerçek Müslüman olursak tüm dünyada olur. Terörist din yakıştımasının yapılması bile Müslümanların İSLAMı yanlış temsili etmesi kadar etkili olamaz insanların dinimizden soğumasında.

11 Eylül'den önce Lübnan'da Kur'an-ı Kerim basan bir arkadaşım ABD'ye 50 bin adet Kur'an göndermiş. Hepsi iki hafta içinde tüketilmiş. 11 Eylül'den sonra oradaki kitapçılar arkadaşımı arayıp "Elinde ne kadar Kuran- Kerim varsa gönder" demişler. Arkadaşım 1 milyon demiş. Onlar "Rakam veremeyiz daha fazla gönder" demişler.
11 Eylül sonrası ABD'de en çok Kur'an-ı Kerim satılmış. Ardaşım hâlâ ABD için 24 saat matbaasında Kuran-ı Kerim basıyor, ama yetiştiremiyor.

Yine ben 70'li yıllarda Kanada'da okurken bulunduğum şehirde bir cami vardı. 25 yıl sonra bu kez Kanada'daki aynı şehre orada okuyan kızımı ziyarete gittim. Bir de ne göreyim. Buradaki camilerin sayısı 32'ye çıkmış ve camiler lebaleb doluydu. Anlayacağınız dünya İSLAM'a koşuyor.

avatar
sebil
ilim ehli

Mesaj Sayısı : 78

Kullanıcı profilini gör http://my.opera.com/myhicran/blog/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz