HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bidat,cemaat,fırkalar,sabır

Bidat,cemaat,fırkalar,sabır Empty Bidat,cemaat,fırkalar,sabır

Mesaj  dareyn Perş. Tem. 22, 2010 11:23 am

İbn Ömer (r.a) dan rivayet edilmiştir dedi ki: Ömer ,Cabiye'ye (şam'ın bir kasabası) bize hutbe iradederek şöyle dedi;Ey insanlar Rasulallah sav in irad buyurduğu hutbenin bennzerini size irad etmek için kalkmış bulunuyorum.Resulü Ekrem s.a.v. şöyle buyurmuştu: size ashabımı, sonra onların peşinden gelenleri ve sonra bunların peşinden gelenleri tavsiye ederim.Daha sonra yalancılk yayılacıktır. Hatta kişiye yalan yere yemin ettigi için yemin verdirilmeyecek ve şahide yalan yere şehadet ettigi için şahitlik yaptırılacaktır.Daha sonra yalan- cılık yayılacaktır. Hatta kişiye yalan yere yemin ettigi için yemin verdirilmeyecek ve şahide yalan yere şehadet ettiği için şahitlik yaptırılmayacaktır.Dikkat bir erkek bir kadınla başbaşa kalmasın aksi takdirde üçüncüleri şeytandır.cemaatten islam topluluğundan ayrılmayın. Tefrikadan önemle sakının.Çünkü şeytan yalnız kalanla beraberdir.Ve birlik olan iki kişiden uzaktır.Her kim cennetin orta yerini istiyorsa cemaatten ayrılmasın.Her kimi iyiliği sevindiriyor ve kötülüğü üzüyorsa işte o kimse mümindir.
TİRMİZİ-FİTNE BABI 7,NO:2254,,,

Enes bin Malik ( R ) rivayet edildiğine göre: Resulullah sav şöyle buyurdu ;demiştir "İsrailoğulları yetmişbir fırkaya ayrıldı .Benim benim ümmetimde şüphesiz yetmiş iki fırkaya ayrılacaktır. Bunların hepsi ateştedir. Yalnız bir fırka ateşte değildir. Oda sahabilerin yolunda olan cemeattir. "
İbn Mace K. Fiten 3993

İbn Abbas r. dan Resulullah sav şöyle buyurdu: "Her kim emrinden hoşlanmıyacağı bir şeyin meydana geldiğini görürse onun fenalığına sabretsin,isyan etmesin.Çünkü herkim islam camiasından bir karış ayrılırsa ölürse muhakkak o cahiliyet ölümü ile ölür.
BUHARİ,KİTABUL FİTEN 15c6926sy. TİRMİZİ...3022..KİTABUL MİSAL BABI...,,AHMED 4\130,TAHAVİ 379sy

''Kim aza teşekkür etmezse,çoğada teşekkür etmez.Kim insanlara teşekkür etmezse Allah'ada şükretmez.Allah'ın nimetlerini anlatmak şükürdür.Onları anlatmayı terketmek ise nankörlüktür.Cemaat halinde yaşamak rahmed ayrılık ise azabtır.''
AHMED B. HANBEL,,MÜSNED 4.c 278.sy

''Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra bölünüp parçalananlar ve ayrılığa düşenler gibi olmayın işte böyleleri için çok büyük azab vardır.'' ALİ İMRAN 105 ''Dinlerini bir kısmına inanıp bir kısmınada inanmıyarak parçalayanlar ve böylece fırka fırka olanlar işte hiçbir hususta sen onlardan olmadın.Onların işi artık Allah'a kalmıştır.Sonra da yapmış oldukları şeyi kendilerine haber verecektir.'' ENAM 159
''Abdullah bin Amr (ra) dan rivayet edilmiştir.Resulullah sav şöyle buyurmuştur:<<İsrailoğullarına gelen herşey papucun papuca bir tekin öbür tekine eşiyliği gibi ümmetimede gelecektir.Hatta onlardan aşikar olarak annesiyle zina eden bulunursa ümmetimdede bunu yapacak kişi bulunacaktır.İsrailoğlları yetmişiki millete ayrılmışlardı.Ümmetim yetmişüç millete ayrılacaktır.Bunların bir milletten başka hepsi cehennemdedir.Ashap-Ya Resulullah o müstesna olan millet kimdir? Allah Resulu sav---Ben ve ashabım hangi millet üzere isek odur>>
TİRMİZİ KİTABUL İMAN....2779

''cabir ibn abdullah (ra)dan o şöyle dedi:Resullullah sav hutbe yaptığı zaman gzleri kızarır sesi yükselir ve hiddeti artardı.Hatta düşman ordusunun hucumcndan ikaz eden,düşman sabah ve akşam sizlere baskın yaptı diyen bir kimse gibi olurdu.Şehadet parmrğı ile orta parmağını birbirine yapıştırarak:<<Ben kıyametin şu iki parmağın yakınlığı gibi yakın olduğu bir zamanda gönderildim>> der ve devam ederek:<<Bundan sonra,bilinizki sözlerin en hayırlısı Allah'ın kitabı,yolun en hayırlısı da Muhammed sav in yoludur.Ve işlerin en kötüsü dinde sonradan çıkarılan şeylerdir.Dinde sonradan çıkarılan her bidat bir sapıklıktır.>>buyurdu.Daha sonra:<<Ben her mümine kendi nefsinden daha yakınımdır.Her kim mal veya evlad bırakırsa bıraktığı malı ailesine ve yakınlarına aittir.Ve herkim borç veya evlad bırakırsa borcu ve çocuklarının işi ile meşgul olmak bana aittir.>>buyurdu.'
' MÜSLÜM 867..NESEİalkış....EBU DAVUD 4607..(Her bidat ateştedir sözü nesei den geliyor)

''irbad bin sariye ra dan rivayet edilmiştir.Resulullah sav buyurdular ki:<<Ben sizi gecesi gündüzü gibi apaydın olan en küçük bir şüpheyi kabul etmeyen gayet açık bir din üzerinde bıraktım.Benden sonra ancak helak olanlar,o dinden başka yönlere sapar.Sizden kim yaşarsa fazla ihtilafa şahid olacaksınız.Onun için bilip tanıdığınız sünnetime ve hidayete erdirilmiş olan hulefayi raşidinin sünnetine yapışın.Bunlara dişinizle sıkıca tutunuz.Başınızdaki halife siyah bir köle bile olsa ona itaatten ayrılmayınız.Çünkü mümin tevazu ve uysallığı bakımından burnuna yular takılmış deve gibidir hangi tarafa sevkedilirse uyar.>>
İBN MACE-43..AHMED...HAKİM...ŞEYH EL BANİ SAHİHİNDE N0:937

''ibn mesud ra'dan rivayet ediliyor:<<Cemaat doğruyu tastik edendir.Tek olsa bile.>> İBN ASAKİRİN TARİHİ DIMEŞK TE EL MİŞKAT 1\61,ŞEYH EL BANİ SAHİHİNDE
dareyn
dareyn
ilim ehli

http://my.opera.com/muhacir/blog/