HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Hatırlatma

Aşağa gitmek

Hatırlatma

Mesaj  dareyn Bir Perş. Tem. 22, 2010 11:42 am

"...Abdullah İbnu Mes'ud(r.a)'dan; Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: "İsrail oğullarında ilk ahdi bozma şöyle oldu; bir kimse başka bir kimseye günah işlerken rast gelirdi. Ve ona: "Ey vatandaş (ey kardeş veya arkadaş) Allah'tan kork, işlediğin günahı bırak, bu sana helal değildir" derdi. Sonra ertesi gün yine aynı şahsa rast gelir fakat bu gün ona (nasıl olsa bir sefer tebliğ ettim, anlattım düşüncesiyle) tebliğ etmezdi, bir daha anlatmazdı. Çünkü beraber yiyor, beraber içiyor ve beraber oturuyordu. Bunu işleyince Allah'u Azze ve Celle bunların kalplerini birbirlerine karıştırdı. Ve şöyle buyurdu: "İsrail oğullarından kafir olanlar Davud'un ve Meryem oğlu İsa'nın diliyle lanetlendiler. Bu, günah işlemeleri ve aşırı gitmelerindendir. Onlar yaptıkları münkerlerden birbirlerini alıkoymazlardı. Yapmakta oldukları şey cidden ne kötü idi..." Maide / 78-81 ,kısmına kadar okudu ve sonra şöyle buyurdu: "Allah'a yemin ederim ki, Ya mağrufu emreder, münkerden de nehy edersiniz,veya zalimin elinden tutar, onu hakka sevk edersiniz. Onu sadece hakkı uygulamaya zorlarsınız..."
Ebu Davud: 5.c./4336.N. İbnu Mace:10.c./4006.N. Tirmizi

"... Abdullah İbn Mes'ud (r.a)'dan: Resulullah (s.a.v) buyurdular ki; Allah'u Teala'nın gönderdiği her nebinin kendi ümmetinden sünnetini alan ve emirlerine uyan mukakkak ki bir takım havarileri ve sahabileri vardır. Sonra onların ardından yapamayacakları şeyleri söyleyen ve emrolunmadıkları işleri yapan bir takım nesiller zuhur eder. İşte kim bunlara karşı eliyle mücahede ederse o, mü'mindir. Onlara karşı kim diliyle mücahede ederse o da mü'mindir. Onlara karşı kim kalbiyle mücahede ederse o da mü'mindir. Amma bunun ötesinde imandan bir hardal tanesi yoktur."
Müslim /1.c.50.N.

"...Ebu Said (r.a)'dan ...Resulullah (s.a.v)şöyle buyurdu: Sizden her kim bir münker görürse onu eliyle değiştirsin. Eğer eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle değiştirsin. Eğer diliyle değiştirmeye gücü yetmezse kalbiyle buğz etsin. İşte bu da imanın en zayıf noktasıdır..."
Müslim /1.c.49.N.

"...Resulullah (s.a.v) buyurdular ki: "Yumuşaklıktan mahrum olan hayrın tamamından da mahrumdur." (Müslim)
avatar
dareyn
ilim ehli

Mesaj Sayısı : 482
Yaş : 44
Nerden : Dünya

Kullanıcı profilini gör http://my.opera.com/muhacir/blog/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz