HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Ölümle Son Bulmayan Ameller

Aşağa gitmek

Ölümle Son Bulmayan Ameller

Mesaj  şükrü Bir Perş. Tem. 29, 2010 8:43 pm


Ebû Hüreyre'den. O, demiştir ki: Rasûlullah (s.a.) (şöyle) buyurmuştur:
“İnsan Öldüğü zaman (bütün) amel(ler)i kendisinden ke­silir. Ancak üç şey müstesna; sadaka-i cariye, faydalanılan ilim ve ken­disine dua eden mümin evlâd."

(Süneni Ebu Davud,2880;Müslim, Vasıyye 14; Tirmizi, Ahkam 36; Nesâî, Vesaya 8; Ahmed b. Hanbel 11-372; Darimî, Mukaddime 46.)

Bu hadisi şerifte, insanın dünyada işlemekte olduğu amellerinin, ölümüyle birlikte sona erdiği fakat şu üç amelin sevabının insanın ölümünden sonra da yazılmaya devam ettiği ifade edil­mektedir:

1. Sadaka-i cariye: Bir kimsenin ölümünden sonra da devam eden ve Allah rızası için insanların istifadesine sunulmuş olan hayır müesseseleri, mek­tepler, camiler, çeşmeler ve vakıflardır. Sözü geçen bu hayırların sevapları kesilmediği için onlara "sürekli hayır" anlamına gelen "sadakay-ı cariye" ismi verilir.

2. Kendisinden (sürekli olarak) faydalanılan ilim, kişinin sağlığında öğ­renip, neşretmiş olduğu ilimdir. Neşir, kitap yazıp yayımlama şeklinde olabi­leceği gibi, öğrenilen bilgileri başkalarına öğretme yoluyla da olabilir.

3. Dua eden salih evlât: İbn Hacer el-Mekki'ye göre, burada salih evlat sözüyle kasdedilen mümin evlattır.
avatar
şükrü
ilim ehli

Mesaj Sayısı : 7

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz