HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Bir Avuç Cam Kırığı Yüreğimde

Aşağa gitmek

Bir Avuç Cam Kırığı Yüreğimde

Mesaj  ukbaya Bir Salı Ağus. 03, 2010 12:07 pm

Selam hidayete tabi olanlara olsun!
Uhud savaşını bilirsiniz. Yenilgiyi de. Sebebini de tabi. Elli okçunun yerini terkedip yağmayla meşgul olmaları ve düşmanın galip gelip onları arkadan vurmasıyla.Şimdi göğüslerimizde Uhud savaşı başlamış olduğu halde başka bir savaş, alttan alta savaş sahnesi kökünden kokuşturmaktadır.O, saldırıya geçen sömürgeci kültür; cepheyi ortadan kaldıran, savaş alanını kokuşmuş bir bataklığa çeviren tüketim kültürüdür.
Aslında Hendek’ i yeniden kazmak gerekir, böylece kimlerin Hendeğin öteki tarafında, kimlerin de bu tarafında olduğu açığa çıkar. Bu ‘Hendek Savaşı’ günümüz savaşıdır.Medinemizin etrafında hendek kazıp, Medine’nin içinde kimlerin , dışında kimlerin olduğunu bilmeliyiz. Oysa şimdi hendek dolmuş ve her şey birbirine karışmış, durum Nuh’un gemisi gibi olmuştur. Her hayvan cinsinden birer çift var onun içinde. Sınırlar belli değil.
Bunların sırasımıydı diyenleriniz olacak belki...Onur listesindeki üyelerin resimlerini görünce islami bir şirket mi ne diyebileceğiniz bir pazarlama şirketinden bahsedeceğim de…Kayseri’den gelen bir grup müslümanla tanışmamız için davet edildiğimiz yere gidince bunun aslında AMWAY toplantısı olduğunu görünce bir avuç cam doldu sanki yüreğime.Tesettürlü hanımefendiler anlatıyorlarda anlatıyorlar…Eviniz olur, arabanız olur, olurda olur. Aradaki geçenleri uzatarak kimsenin zamanını heba etmek istemiyorum. Aldatılmanın verdiği can sıkıntısıyla grubun tepkisel tek ferdiydim haliyle…Iraktaki kızlarımız, analarımız, ninelerimiz hiçmi umurlarında değildi. Filistin’de kamplarda yıkılan evler aslında bizim evlerimiz değimliydi, lağım suyu içen bebeler bizim değilmiydi…Bu insanlar nereye gidiyordu.Gruptaki üyelerin kimisi tefsir dersi bile yapıyormuş!... Aynı dönem başka bir grup yaptıkları refsir dersine davet ettiler…Aynı dili konuşacağım arkadaşlarım olur sevinciyle adeta uça uça gittim. Ders bitti, hemen arkasından bazı broşürler dağılmaya başladı. Bu seferde Aloe Vera’ ymış.Şu ürün şöyle bu ürün böyle…Bunları varsa çevrenizdekileri uyarmanız için yazıyorum.Kapitalizm almış başını gidiyor, zaman zaman da yeşererek.Ramazan’ da imzalanmak için nedense her ramazan basılan kitaplar, çıkan kasetler, alternatif ürünler.
‘’ Tüketicilik bir taksitli hayat sistemi ! İnsanın sürekli ömründen eksilttiği, ömrünü tükettiği bir sistem! Sürekli olarak geçmiş tüketimler uğruna geleceğini satma…Geleceği satan,ömrünü satan,hem de bana zorla yüklenen istekler uğruna satma!... Bana alım gücü verilmeden , elimdeki alım gücü de tüketilerek satın aldığım şeyler uğruna!...Madem beni muhtaç etmişler ve param da yok,öyleyse ömrümün gelecek yıllarını peşinen satmalıyım! ‘’ Kölelere özgürlük’’ sloganının anlamı da bu olsa gerek! Bu olsa gerek yeni modern kölelik!
Yani tüketime dayalı yaşam sistemin de yaşayan kölelerin, kendilerini bu kez özgürce sattıkları bir çağ!Hem de efendilerinin geleceğini satın almaya ikna edilmesi için iltimas ve torpile başvurulan bir çağ! Kendini ana malcıya, bankacıya ve hızlı üretime, peşinen satan ben; değişik insani kemal boyutlarını, hikmeti araştırma fonksiyonunu nasıl yerine getirebilirim? İnsani,adil, onurlu ve şahsiyetli bir ortamı kendime ve başkalarına nasıl hazırlayabilirim? Ben bugün de, yarın da önceki tüketimleri için kendini peşinen satmış alçak bir köle!
Tüketim için üretim, üretim için tüketim…Ölüm gelip çatana değin! Sersemletici ve tiksindirici ! ( Ali Şeraiti / Anne Baba Biz Suçluyuz / sy. 140- 141 )
Rabbim ! Dünyada para kazanıp dine harcayanlardan – dinden kazanıp dünyada harcayanlardan değil- olmam için bana güç ver!Rabbim! Sana her zaman hamdediyorum.Tüm övgülerim sanadır.
Allah’ım ! Ekonomiyi ‘asıl-temel’ bilen düşünür ve aydınlara öğret ki;ekonomi ‘asıl hedef’ değildir.
Velhamdülillahirabbilalemin…
avatar
ukbaya
ilim ehli

Mesaj Sayısı : 12

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz