HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

ORUCU BOZAN ŞEYLER

Aşağa gitmek

ORUCU BOZAN ŞEYLER

Mesaj  dareyn Bir Salı Ağus. 17, 2010 10:56 am

1- Kasden (bilerek) yeme ve içme.

Unutana, hata ile veya zorla orucunu açana bir şey gerekmez, hadiste: "Allâh, ümmetimi hata, unutma ve zorlandıkları şeyde sorumlu kılmayacaktır"

Hata ile yemek yiyen oruçlunun, Allâh'ın onu doyurduğunu bilmesi gerekir. Hadiste: "Unutarak yer ve içerse, orucunu tamamlasın, gerçekten onu Allâh yedirip içirmiştir."

2- Cima yapma.

3- Kasden (bilerek) kusma :

Allâh Rasûlu Sallallahu Aleyhi Ve Sellem şöyle buyurur: "Kime kusma galebe çalarsa, üzerine kazâ gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa, kazâ etsin."

4- Aybaşı ve nifas (lohusalık) kanı :

Kadın, gündüzün herhangi bir vaktinde ister evvelinde isterse sonunda olsun, aybaşı veya nifas kanını gördüğünde orucu bozulmuştur. Kazâ eder (kan gördüğü günler kadar ramazan sonrası tutar) eğer kanı görmesine rağmen oruç tutarsa bu farz olan orucun yerini doldurmaz.

Allâh Rasûlu Sallallahu Aleyhi Ve Sellem şöyle buyurur: "Kadın, aybaşı kanı gördüğünde namaz kılmaz oruç tutmaz değil mi?" dediğinde, kadınlar da: "Evet" dediler. Allâh Rasûlü Sallallahu Aleyhi Ve Sellem: "İşte bu da kadının dininin eksikliğindendir" buyurur.)

5- Besleyici iğne (serum) :

Beslenme kasdıyla besleyici bazı maddelerin hastaların midelerine ulaştırılmasıdır. Bu ise, oruçlunun orucunu bozar. Çünkü mideye ulaştırmadır. Mideye değil de, kana ulaşan iğne ise, yine de orucu bozar. Çünkü bu yeme ve içmenin yerine geçer. Aynı şekilde böbrek hastalığına yakalanan hastaların (tedavi esnasındaki) aldıkları ilâç orucu bozar.

6- Meninin inzâli:

Bu öperek, oynaşarak veya istimnâ (masturbasyon) yoluyla olsun fark etmez. Çünkü bu tür şeyler kudsi hadiste de geldiği gibi oruç tutanın kaçınması ile emrolunduğu şehevî arzulardır: (Benim için yiyeceğini içeceğini ve şehvetini bırakır) [Buhârî ve Müslim]

Şeyhu'l-İslâm Hakikat'us-Siyâm(s.23) adlı kitabında şöyle der: «Her kim istimnâ yapar ve inzâl olursa orucu bozulmuştur.»
avatar
dareyn
ilim ehli

Mesaj Sayısı : 482
Yaş : 44
Nerden : Dünya

Kullanıcı profilini gör http://my.opera.com/muhacir/blog/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz