HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Yolculukta Oruç

Aşağa gitmek

Yolculukta Oruç

Mesaj  dareyn Bir Salı Ağus. 17, 2010 10:57 am

Yolculukta olanın oruç tutması konusunda serbest olduğuna dâir hadisler gelmiştir. Sakın unutma ki bu rahmet, Allâh'ın Kitâbında zikredilmiştir.

Allâh Teâla şöyle buyurur: (Kim hasta veya yolcu olursa, (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kazâ etsin. Allâh sizin için kolaylık ister, zorluk istemez.) Bakara : [185]

Hamza b. Amr el-Eslemî (radiyallahu anh) Allâh Rasûlü Sallallahu Aleyhi Ve Sellem'e sorar: "Yolculuk esnasında tutacak mıyım?" – Kendisi çok oruç tutardı – Bunun üzerine Rasûlullah Sallallahu Aleyhi Ve Sellem şöyle der: "İster oruç tut, ister orucunu boz."

Bazı insanlar bu asırda yoculuk esnasında oruç bozmanın câiz olmadığını zannına kapılıp Allâh'ın bu ruhsatını alanları ayıplamakta, veya ulaşım araçlarındaki kolaylık sebebiyle oruç tutmanın daha evlâ olduğu yanılgısına kapılmaktadırlar. Böylelerinin dikkatlerini Allâh'ın şu âyetlerine çevirelim: (Rabbin unutkan değildir) [Meryem : 64) (Allâh bilir siz bilmezsiniz) [Bakara : 232]

2- Çok yaşlı erkek ve kadın:

İbn Abbâs (radiyallahu anh) şu âyeti okur: "Oruç tutmaya güç yetiremeyenlere bir fakir doyumu kadar fidye gerekir " ve şöyle der: "Bu oruca güç yetiremeyen ihtiyar adamdır. Her gün için yarım sâğ (yaklaşık bir buçuk kilo gram) buğday ile bir fakiri doyurur."

Buna iyileşme ümidi olmayan hasta da dâhildir, meselâ kanser gibi. Böyle bir kişinin oruç tutması farz değildir. Her gün için bir fakiri doyurması gerekir.

Hâmile ve emziren kadın:

Allâh Rasûlu Sallallahu Aleyhi Ve Sellem şöyle buyurur: "Allâh -Tebâreke ve Teâla- yolcudan namazın yarısını, hâmile ve emziren kadından da orucu kaldırmıştır."

Hâmile ve emziren kadın oruç tuttuğunda kendi veya çocuğu hakkında endişe ederse orucunu bozar ve bozduğu her güne karşılık bir fakiri doyurur.

İbn Umer (radiyallahu anh) bebeği hakkında korkan kadından sorulur. O da; "Orucunu bozar ve her gün için bir fakir doyurur..." der.

"Sizden ramazan ayını idrâk edenler onda oruç tutsun." âyetinin tefsiri hakkında İbn Abbâs şöyle der: "Hâmile ve emziren kadın korkar ise, oruçlarını bozar ve her gün için bir fakir doyururlar."

Başka bir rivayette İbn Umer (radiyallahu anh) şöyle der: "Hâmile ve emziren kadın iftar eder, kazâ etmez."

avatar
dareyn
ilim ehli

Mesaj Sayısı : 482
Yaş : 44
Nerden : Dünya

Kullanıcı profilini gör http://my.opera.com/muhacir/blog/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz