HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kişinin Değeri Mücahede ve Hareket İle Artar/İmam İbn Cevzi

Kişinin Değeri Mücahede ve Hareket İle Artar/İmam İbn Cevzi  Empty Kişinin Değeri Mücahede ve Hareket İle Artar/İmam İbn Cevzi

Mesaj  dareyn Çarş. Ağus. 18, 2010 8:50 am

İmam İbn Cevzi zeytinyağı ve su arasındaki farazi konuşma ile bu gerçeği güzel bir şekilde ortaya koymuştur:
''kandile önce su konuldu,sonra da üzerine zeytinyağı döküldü.Yağ hemen suyun üzerine çıkıverdi.Bunun üzerine su dedi ki:''Senin ağacını ben besledim,hani edeb?Niçin üzerime çıktın?''
Zeytinyağı cevap verdi:''SEn nehirlere çakıl taşları arasında dolaşırsın,selamet yolunda akıp gidersin.Ben ise çıkarılmak için sıkıştırıldım ve değirmende öğütülmeye sabrettim.Sabır değeri arttırır.''
Su hemen ileri atıldı:''Dikkatli ol, asıl olan benim''dedi.
Bunun üzerine zeytinyağı:''Kusurunu gizlemesini bil,sen kandille birlikte olmaya kalksan kandil söner''dedi.(el-Müdhiş,s.175)
Kişiye değer kazandıran yegane şey mücahededir.Batılın hareketine yönelik olan imani savaş başladığı anda bunun doğal bir sonucu olarak,batıl ehlinde sinsilik,yani geri çekilme ve karşısına geleni ezip geçen hakkın önünde gizlenme ihtiyacı zuhur eder.
''O sinsi vesvesecinin şerrinden Allah'a sığınırım.''

Şeytandan Korunma Yolu / Abdülhamid Bilali/sy.140
dareyn
dareyn
ilim ehli

http://my.opera.com/muhacir/blog/

- Similar topics