HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam Aşırı Yüceltilmeyi,Övgüyü İstememiştir !

Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam Aşırı Yüceltilmeyi,Övgüyü İstememiştir ! Empty Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam Aşırı Yüceltilmeyi,Övgüyü İstememiştir !

Mesaj  erkam C.tesi Ocak 08, 2011 6:24 pm

Birgün şehadet kelimesini öğrettiği bir şahıs "Şehadet ederim ki, Muhammed O'nun Rasûlü ve kuludur" deyince Hz. Peygamber, derhal müdahele ederek
"Ben Rasûl olmazdan önce kul idim, 'Şehadet ederim ki, Muhammed O'nun kulu ve Rasûlüdür' de!" buyurmuştur. (Abdurrazzâk, II. 205, no: 3076.)

Hz. Peygamberin diz çökmüş bir vaziyette yemek yediğini gören bir bedevi, şaşırarak "Bu oturuş da neyin nesi?"diye sorunca o,
"Allah beni kerim bir kul ey­ledi, zorba ve muannit biri yapmadı!"diye cevap verirken, (Ebû Dâvüd, Et'ıme 18, no: 3773, IV. 143; İbn Mâce, Et’ime 6, no: 3263, II. 1086. )

başka bir vesile ile de
"Ben köle/ kulun yediği gibi yer, kulun oturduğu gibi otururum. Çünkü ben de ancak bir kulum" buyurmuştur.
Mamer, (Abdurrazzâk. X. 415-7, no: 19543-4); İbn Sa'd, I, 371, 382, 388; Heysemî, Nuruddin Ali b. Ebî Bekir, Mecmau'z-Zevâid ve Menbau'l-Fevâid, Beyrut-1982, Daru'l-Kitabi'l -Arabi, (I-X), IX. 21.

Hz. Peygamber, ashabının, kendisine hürmet ve tazim adına da olsa, ölçülü olmalarından yana tavır koymuş, yanlarına vardığında ayağa kalkmalarını dahi yasaklayarak
"Acemin birbirine tazim için ayağa kalktıkları gibi siz de kalkma­yın!
(Ebû Dâvud, Edeb 165, no; 5230. V. 398; Ahmed. V. 256.)

diğer bir rivayette ise,
"Siz de İran'lıların ulularına yaptıkları gibi yapma­yın!".buyurmuştu.
( İbn Mâce, Dua 2, no: 3836, II. 1261)

Bu sebepledir ki Hz. Enes'in (ö. 93) söylediğine göre, "Ken­dilerine Rasûlullah (s.a.v.)'dan daha sevimli kimse olmamasına rağmen sahabe, hoş­lanmadığını bildikleri için onu görünce ayağa kalkmazlardı."
(Tirmizî, Edeb 13. no: 2754, V. 90.)

Mekke'nin Fethi günlerinde, Hz. Peygamberin huzuruna gelen ve kendisiyle konuşurken titreyen bir şahsa O,
"Kendine gel! Ben bir kral değilim. Ben sadece kurutulmuş et yiyen bir kadınm oğluyum!"deme ihtiyacı hissetmişti.
(İbn Mâce, Et’ıme 30, no: 3312, II. 1101; Hâkim, Mustedrek, III. 48.)

Hristiyanların davranışlarına baka­rak, ashabına şu uyarıda bulunmuştu:
"Hristiyanların Meryem oğlu İsa'ya yaptıkları gibi beni aşırı şekilde methet­meyin! Ben ancak Allah'ın kuluyum. Öyleyse bana 'Allah'ın kulu ve Rasûlü' deyin”
(Abdurrazzâk, V. 441, no: 9758; Humeydi, I. 16, no: 27; İbn Hişâm, II. 658; Buhâri, Enbiya 48, IV. 142; Ahmed, I. 23-4, 47, 55; Darimî, Rekâik 68, s. 716; Heysemî, IX. 21.)

Ebû Hureyre ® şöyle demiştir: Peygamber’e
- İnsanların (Allah katında) en çok kerem ve ihsâna nâil olanı kimdir? diye soruldu.
Peygamber (S)
- “İnsanların en kerimi, en muttaki olanıdır” buyurdu.
Soranlar:
-Ey Allah’ın Peygamberi, biz Senden amel cihetiyle en kerim olanı sormuyoruz, dediler.
Bunun üzerine Peygamber:
- “İnsanların en kerimi Allah’ın Peygamberi Yusuf’tur.......... “buyurdu.
(Buhâri, Kitâbu’l-Enbiy3a 48 C.7 S.3174 Ötüken 1987. )

'Yaratılmışların en hayırlısı (Hayru’l-Beriyye) İbrahim peygamberdir '
( Müslim 2369; Tirmizi 2349; Ebu Dâvud 4672 )

' Peygamberlerden birini diğerine üstün tutmayın. ''
( Ebu Dâvud, sünnet 14(4668) )
erkam
erkam
Admin

https://hicret.yetkin-forum.com

- Similar topics