HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HACET (İHTİYAÇ) NAMAZ VE DUALARI

HACET (İHTİYAÇ) NAMAZ VE DUALARI Empty HACET (İHTİYAÇ) NAMAZ VE DUALARI

Mesaj  rima C.tesi Tem. 10, 2010 11:50 am

1-Ashabdan Ebû Ma’lak’ın, Bir Hırsızın Kendini Öldürmek İstemesi Üzerine Dua Etmesi ve Duasının Kabul Olması

- Ashâbdan Ebu Ma’lak adında birisi vardı. Ticaretle uğraşırdı. Kendi parasından başka elinde başkalarının da parası vardı. Ayrıca çok ibadet eden takva sahibi bir adamdı. Bir gün sefere çıktığında silahlı bir haydut tarafından önü kesildi. Haydut kendisine:
“Eşyalarını bırak. Kesinlikle seni öldüreceğim” dedi. O da
“Beni neden öldüreceksin? Bütün malım senin olsun” dedi. Haydut
“Ben malı istemiyorum, senin kanını istiyorum” dedi. Ebu Ma’lak
“O halde, bana izin ver de namaz kılayım” dedi. Hırsız
“İstediğin kadar namaz kılabilirsin!” dedi. Ebu Ma’lak abdest aldıktan sonra namaz kıldı ve üç kere
“Ey Vedud! Ey arş-ı mecîdin sahibi. Ey dilediğini hemen yapan. Hiç kimse tarafından küçümsenmeyen izzetinle senden istiyorum. Hiç kimse tarafından zulme uğratılmayan padişahlığınla senden istiyorum. Arşının erkânını dolduran nurunla senden istiyorum ki, beni şu hırsızın şerrinden muhafaza edesin. Ey kurtarıcı! Beni kurtar!” diye dua etti. Sonra baktı ki, karşıdan bir süvari büyük bir hızla geliyor. Elindeki mızrağın ucu kulaklarının arasında parlıyor. Gelen atlının haydudun yanına varmasıyla onu öldürmesi bir oldu. Sonra bana dönerek
“Sen kimsin? Allah beni senin yardımına gönderdi. Ben dördüncü tabaka meleklerindenim. Sen birinci kez dua edince, gök kapılarının çatırdadığını işittik. İkinci kez dua ettiğinde, gök ehli arasında bir feryat işittik. Üçüncü kez dua ettiğinde ise
“Bu çaresiz bir kişinin duasıdır” diye bir ses duyuldu. Bunun üzerine Allah’a, seni kurtarma görevini bana vermesini diledim” dedi. Sonra
“Ey tacir! Seni müjdeliyorum. Kim abdest alıp dört rekât namaz kıldıktan sonra senin ettiğin duayı okursa, ister darda olsun, isterse olmasın, onun duası muhakkak kabul edilir” dedi

(İsabe, IV/182 (İbn Ebi Dünya, Enes’den).
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 3/427.)

2-Abdullah İbni Evfâ’dan (Radıyallahu Anhüma) rivayet edildiğine göre demiştir ki, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:
“Kimin Allah’dan bir dileği olursa, yahut insanoğullarmdan birinde görülecek bir ihtiyacı bulunursa, güzelce abdest alsın. Sonra iki rekât namaz kilsin. Sonra Aziz ve yüce olan Allah’a hamd etsin ve Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e salât getirsin. Sonra şöyle desin:
(Lâ ilahe illâllâhul-Halîmu’lkerîmu. Sübhânellâhi Rabbi’1-arşilazîmi. Elhamdü lillâhi rabbi’Iâlemin. Es’elüke mücibâti rahmetike ve azâime mağfiretike. Velganîmete min külli birrin. Vesselâmete min külli ismin. Lâ tedâ’ li zenben illâ ğafertehû velâ hemmen illâ ferrectehû. Velâhâceten hiye leke ridan illâ gadeytehâ, ya erhame’r-râhimîn.)
“Hilîm sahibi, Kerîm olan Allah’dan başka hiç bir İlâh yoktur. Büyük Arş’ın Rabbı olan Allah noksanlıklardan münezzehtir. Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Senden rahmetinin gereği olan iyi şeyleri istiyorum. Yine mağfiretinin çeşitlerini, her iyilikten elde edinmeyi ve her günahdan selâmeti de Senden isterim.. Bağışlamadığın bir günah ve gidermediğin bir üzüntü bende bırakma. Rızâna uygun olan benim dilek ve hacetimi de yerine getir, ey merhamet edenlerin en merhametlisi!

(Tirmizî. İbni Mâce)
rima
rima
ilim ehli

- Similar topics