HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KUR’AN’DA ŞEHADET

KUR’AN’DA ŞEHADET Empty KUR’AN’DA ŞEHADET

Mesaj  rima Ptsi Tem. 19, 2010 10:23 pm

Rabbin Ademoğlunun sülbünden soyunu alıp devam ettirmiş,onlara :’’Ben sizin Rabbiniz değilmiyim demiş ve buna kendilerini ŞAHİT tutmuştu.Onlarda ‘’Evet şahidiz demişlerdi.Bunu kıyamet gününde ‘’Bizim bundan haberimiz yoktu ‘’ ,demeyesiniz diye yapmıştık. A’RAF 172

Daha dünyaya gelmeden önce ,ruhlar aleminde Cenabı ALLAH kendisinin insanların Rabbi olduğuna dair onlardan söz alıyor.Bu, insanla Rabbi arasında ki akid’dir.Daha sonra bu şehadeti eda etmeyen,ikazlara ve hatırlatmalara rağmen inkar ve küfürde ısrar edenler ya vicdanına karşı inad eden veya asli yaratılışı bozulmuş,sözlü olarak veya fiilen sözleşmelerini bozan ve kendilerini zarara sokan mahrumlardır.Dolayısıyla dünyaya geldikten sonra ALLAH’a itaat etmeyip başka şeylere(nefsine,tağuta,zalimşara vs…) itaat edenler sözlerinde durmayan vefasız insanlardır.Bunlar ALLAH’a verdikleri sözde durmamışlardır.

‘’ALLAH’a verdikleri sözde dursalardı kendileri için elbette daha hayırlı olurdu.’’ MUHAMMED 21
ALLAH’IN KENDİSİNE ŞAHİDLİK ETMESİ
‘’ALLAH ,melekler ve ilim sahipleri,O’ndan başka İlah olmadığına şahidlik etmişlerdir.O’ndan başka İlah yoktur.O,güçlüdür,Hakim’dir.’’ AL-İ İMRAN 18

İlahi şehadet’in manası, Hakkı genel olarak bildirmek,açıklamak ve açığa vurmak veya deliller ortaya koyarak açığa vurmaktır. Bu anlamda Cenab’ı ALLAH ,gerek nefsimizden,gerekse dış dünyamız da sayısız şahidler ve deliller yaratıp ortaya koyarak birliğini ve yüce sıfatlarını açıklayıp ortaya koyduğu gibi,bundan başka yaşamla ilgili deliller de indirerek bunları haber vermekle doğrulamıştır.

Kısacası,varlıklara ibretle bakan ve düşünenler bu varlıkların yüce ALLAH’ın varlığına,birliğine ve kudretine şahidlik ettiğini görecektir.İşte ALLAH varlıları bu şekilde yaratmakla kendi kendisine şahidlik etmektedir.

İNSANIN ORGANLARININ KENDİ ALEYHİNE ŞAHİDLİK ETMESİ
‘’ALLAH’ın düşmanları o gün Cehenneme sürülürler.Hepsi bir aradadırlar.Sonunda oraya varınca ,kulakları,gözleri ve derileri yaptıkları hakkında onların aleyhinde şahitlik ederler.Derilerine;Aleyhimize niçin şahidlik ettiniz derler.’’Bizi,her şeyi konuşturan ALLAH konuşturdu.Sizi önceden yaratan O’dur.O’na döndürülüyorsunuz’ cevabını verirler. FUSSİLET 19-21

‘’İşte ogün ağızlarını mühürleriz.Bizimle elleri konuşur,ayaklarıda yaptıklarına şahitlik eder. YASİN 65
İNSANIN KENDİSİNİN ALEYHİNE ŞAHİTLİK ETMESİ
‘’Ey cin ve insan topluluğu! Size ayetlerimi anlatan,bugünle karşılaşmanızdan sizi uyaran peygamberler gelmedi mi?Kendi hakkımızda şahidiz ,derler.Dünya hayatı onları aldattı da inkarcı olduklarına kendi aleyhlerine şahidlik ettiler. EN’AM 130

PEYGAMBERLERİN DÜNYADA İNSANLARA ŞAHİD OLARAK GÖNDERİLMESİ
‘’Ey Peygamber!Biz seni şahid,müjdeci ve uyarıcı olarak göndermişizdir. AHZAB 45
‘’Ben, onlara sadece Rabbim ve Rabbiniz olan ALLAH’a kulluk edin diye bana emrettiğini söyledim.Aralarında bulunduğum müddetçe onlar hakkında şahid idim.Beni aralarından aldığında onları sen gözlüyordun.HERŞEYE ŞAHİDSİN. MAİDE 117

HER PEYGAMBERİN AHİRETTE ÜMMETİNE ŞAHİDLİK ETMESİ
‘’Her Ümmete bir şahid getirdiğimiz ve Ey MUHAMMED seni de bunlara şahit getirdiğimiz vakit ,durumlar nasıl olacak’’? NİSA 41
DÜNYADA PEYGAMBERİMİZİN KENDİ ÜMMETİ’NE,BU ÜMMETİN’DE DİĞER İNSANLARA ŞAHİTLİK ETMESİ
‘’Ve işte böylece sizi vasat(ortada) bir Ümmet kıldık ki,siz bütün insanlar üzerine adalet örneği ve Hak şahidleri olasınız.Peygamber’de sizin üzerinize şahid olsun. BAKARA 143

Gerek dünya hayatında ve gerekse Ahiret hayatında kazançlı olmanın ve yapılacak şahidlikleri lehimizze çevirip şehid olmanın yolu böyle bir ŞEHADET BİLİNCİNE sahip olmaktan ve o bilince uygun yaşamaktan geçer.

Özellikle son yazdığım Bakara 143.Ayet üzerinde çok iyi durmamız gerekiyor.Daha sonra da inşaALLAH bu ayette ki ‘’Vasat Ümmet’’ ‘le kastedilen ve diğer insanlara örnek olunması üzerinde yazacağım.

ŞEHADET BİLİNCİ-HASAN EKER
rima
rima
ilim ehli

- Similar topics