HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kİtabımız

Kİtabımız Empty Kİtabımız

Mesaj  mevsim Cuma Tem. 09, 2010 12:48 am

Allah' in Selami hidayete tabi olanlara olsun
Merhaba
Sanki Rabbim bana mektubunu Kitabini gonderiyor ve diyor ki Cennette bekliyorum. İste Kuran ayetlerinden ben bunlari anlayacaktim. Mesela, kafire azab ayeti mi vardi? Ben kafir olmamaliydim, cunku bana azab var deniliyordu. Cok basit bir ornek ile tekrar edersem, bir kuru kafatasi goruyorsunuz, iki de capraz kemik - dikkat, yasak- demek diye, iste Kuran ayetlerinin boyle bir manasi daha yakalanacakti. Sadece anlamak yetmez, uygulamak da gerekecekti. Mesela, arabanizla giderken girmek yasak diye bir levha gorseniz, yaziyi enine boyuna olcseniz ama dinlemeyip devam ederseniz yolunuza, onunuze cikip durduranlar sizi sorgulayinca '' okumadiniz mi yaziyi'' dese, evet diye yaziyi sekil olarak tarife baslamaniz yetmiyecektir, cunku anladiginiz seyi pratik hayatta yaparken uygulayacaksiniz da, Kuran icin bunu niye yapmayacaktik.
Kitapta bana dediklerinden iki pasaj, iki bolum sunmak istiyorum.
Birincisi Duha suresinden Beyyine surelerine kadar ki, surelerin bana verdikleri. Ayetlerin metnini, meallerini vermeyecegim tabi. Sureler hakkinda onceden bilgisi olanlar tabii farkli anlayacak. '' Gunduze ve geceye yeminle'' soze baslayinca, bana gunduzu ve geceyi sanki iyi degerlendir diyordu ayetler. Ne olacak o zaman, Rabbim bana darilmayacak, kusmeyecek, gucenmeyecek beni terketmeyecek ve her son benim icin daha hayirli olacak. Rabbim bana ne verdiyse ben O' ndan razi olacagim. Neler vermedi ki?
Bedenim Allah'dan degil mi? Bilgim, becerim,imanim,malim, mulkum, Allah' dan degil mi? Ve ben bunlari Allah'a kulluga kullanacaktim bastan sona. Zor mu? Rabbim kolaylastiracakti. Arkasindaki sure onu mujdeliyordu. Ve gercekten Rabbimin kolaylastiracagi ben de bir umit meydana getirirken, arkadan gelen Tin bolgesi ( Sam diyari) , zeytin bolgesi ( Filistin ve cevresi), Tur-i Sina beldesi ve Belde-i Emin civarindaki peygamberler. Her insanin bu ise musait yaratildigini, iman edenleri destekledigini, otekileri kahrettigini anlatiyordu. Yani Ahsen-i Takvim uzere olmaya hazir yaratilmis ben, imanimin geregi salih amel islemezsem Esfel-i Safilin-e gidecektim. Ne yapmali mi? Siradaki sure onu soyluyordu. Okuyacaksin, tekrar tekrar...Geliyordu İkra emri. Oyle ise okudugum yeri bir daha okuyacak, ya da bir baska yeri okuyacak , ya da kendim okuduktan sonra bir baskasina da okuyacaktim. Boyle guclu bir cifte okuma standardi ne okuyacagim sorununu ortaya cikarmamaliydi.Bir sonraki surede, okuyunca, kendisi ile beraber olunca kadru kiymetimin artacagi haber veriliyordu. Kadir gecesi indigine inandigim Kurani okuyacaktim. Peki, ben Kuran okuyunca, baska baska surelerle birlikte tekrar okuyunca ne kazanacaktim? Kazanacagim. Boylece biz Beyyine' ye ulasinca saflarimiz belirlenmis olacakti.
Yani ben Kuran okuyunca, ya da insanlara Kurani ulastirinca insanlara Beyyine ulasmis olacakti ki, Beyyine, elindeki Kİtabi ile Peygamberdi. O zaman insanlar saflarini belirleyecekti. Kimileri ''ben de muslumandim ama, ben ne bileyim Kuranin boyle dedigini? Meger ki yanlismis'' diyecek hayr'ul beriye safinda yer alacak, kimileri de ben de muslumandim ama islamin boyle oldugunu bilmiyordum, oyle ise benden yok'' diyecek ve serru' l beriye safinda yer alacaklardir.
Butun bu denilenler seni sarsmadiysa dercesine, arkadan Zilzal ile arzin sarsilacagi haberi geliyordu.
İkinci grup surelerde de benim anladiklarimi kisaca ozetlemeye calisayim.
Fil suresinden, İhlas suresine kadar.
Fil suresinde, bildigimiz ordular var, fil var, Ebrehe var, Mekke'ye hucum var, Kabe'yi yikmaya tesebbus var, bunu biliyorsunuz.Peki bana ne anlatiyor sure?Bu dinin sahibi benim, sen sahib olmasan da, ben korumaya muktedirim diyen, kulluga layik tek varligin '' ALLAH'' oldugunu anlatiyor bu sure.
Arkasindan gelen Kureys Suresi bunu kabul etmen yetmez, O'na kul ol, diyordu.- Fel ya' budu Rabbe hezel beyt- Evet dediniz mi, evet diyebildiniz mi bu davete o zaman sorunumuz su: Acaba O sizden kulluk olarak ne istiyor? Maun cevap veriyor: Din gununu ya da Dini yalan saymak yok, ciddiye alacaksiniz. Miskin ve yetim konusu, acaba toplumda yalanlamanin orneklerini mi anlatiyordu dersiniz? Birinde toplumu sosyal siniflara ayirmak Dini yalanlamak olacakti ( yetimi itip kakma), digerinde ekonomik kaygidan insanlari siniflamak olacakti( miskini doyurmaya tesvik etmemek). Arkasindan gelen ayetler namaz ve zekattan soz edecekti. Namaz bedeni bir kullugu, zekat mali bir kullugu, ama ayni zamanda namaz bireysel bir kullugu, zekat da toplumsal bir kullugu anlatacakti. Maun'un detayina girmiyorum, ozetliyorum Maun suresini,bedenen ve malen, bireysel ve toplumsal planda Allah' in dediklerini, ahiret endisesiyle ve gosteristen uzak yasayacaksiniz. Ne kazanirsiniz? Kevser degil mi? Oyle demiyor mu Allah? Dunyada Hayr-i Kesire - cok hayir- , ahirette de cennete kavusacaksiniz. Ama bunun icin, '' fesalli li Rabbike venhar'' Rabbinle diyalogu kesme, Allah ile irtibatin geregi, malin ve canin Allah 'a ait oldugunu ( yani Kurban ile anlatilanlari) unutma. Sen boyle yapinca sana '' ebter'' , sonu yok, guduk diyecekler, dukkanin kapanir diyecekler, amir, memur, genel mudur olamazsin diyecekler; desinler, gercek ebter onlardir.
Sen onlara de ki diyor, devaminda Kafirun suresi; '' De ki ey kafirler! Yani benim kevserime engel olanlar, benim Rabbime kul olmama bireysel ve toplumsal planda kulluguma engel olanlar, ey kafirler: Benim Rabbim ayri sizin ki farkli, benim dinim ayri, yasantim, hayatim ayri, sadece namazim degil, orucum degil. Yani hayatin tumunu iceren dinim ayri '' diyecektim. Din ki, perdeden fabrikaya, mutfaktan banyoya, sosyal hayattan siyasal yapilanmaya, ekonomik kaygidan egitim hayatina kadar hepsinde '' Allah'a gore ve baskalarina gore'' sinde ben Allah'a gore oldugunu soyleyecektim.
Eger mu' min olur ve boyle yasarsam mutlaka Rabbimin yardimi gelecekti bana. '' İzacae nasrullahi'' gerceklesecekti, kalplar fetholunacakti eger derdimiz insanlarin dine girmeleri ise grup grup dine giren insanlar gorecektik. Ama simarmak yok. Ben bu kadar becerdim ya Rab diyecektim. Sen eksikligimi tam kabul et dercesine, istigfara, tevbeye tesbihe devam edecektim. Eger Kafirun suresini yasarsam, Allah'in yardimi gelirse Ebu Leheb gibilerin eli kuruyacak, karisi gibi yardakci ve yardimcilarinin isi bitecekti. Artik ben Ehadiyeti haykirma makaminda idim. Diyecektim ki '' Allah tek, kafeste kus gibi varlik olarak tekdegil sadece, sozu dinlenecek, yolunda gidilecek tek, herseyi bilen tek, her seye gucu yeten tek olarak'' Allah'in Ehadiyetini ortaya koyacaktim.
Ve '' Allahussamed, lem yelid velem yuled ve lem yekunlehu kufuven ehad'' diyecektim. Onu sizlere arzediyorum.
alıntı
mevsim
mevsim
ilim ehli