HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

74-85 Azadlı,kız çocuk,sivrisinek öldürmek

74-85 Azadlı,kız çocuk,sivrisinek öldürmek Empty 74-85 Azadlı,kız çocuk,sivrisinek öldürmek

Mesaj  dareyn Perş. Tem. 22, 2010 5:54 pm

Abdurrahm an İbni Hubeyb anlatıp diyor ki:
— Abdullah îbni Ömer bana sordu:,
— Kimlerden sin?» .
Ben de:
«— Teym-1 Temîftı kabilesin den,» dedim.
«— Kendileri nden mi, yoksa azadlıların dan mı?» dedi.
«—Azadlılarından!» dedim.
«— Öyle ise, azadlılarından deseydin ya!

Rifa'a îbni Râfi'den:
Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), Ömer'e —Allah ondan razı olsun — şöyle dedi:
— Bana kavmini topla.»
O da, onları topladı. Vakta ki, Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) in kapısında hazır duruma geldiler, Ömer, Peygamber in huzuruna varıp:
Sana kavmimi topladım.» dedi.

Bünü Ensar duyunca, Şöyle dediler: ;
«— Kureyş.hakkında vahiy nazil oldu.» ; t.
Bunun üzerine ne söylenecek diye, dinleyici ve görücü kimseler geldi. Derken Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Selîem) çıkageldi de onların ortasında durup dedi ki:
«— İçinizde, sizden olmıyan var mı?» Onlar :
«— Evet, içimizde anddaşımız, kız kardeşimizin oğlu ve azadlılarımız vardır.» dediler. " " •
Peygamber (Sailalîahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
«— Anddaşımız bizdendir . Kız kardeşimizin oğlu bizdendir . Azadlılarımız da bizdendir . Siz duyunuz ki, benim yardımcılarım, sizden, takva sahipleri dir. Eğer siz bunlarsan ise, ne güzel bu. Değilse, akıbete bakın: İnsanlar kıyamet günü salih amellerle gelip de siz, günahlarınızla gelmiş olmiyasınız. Bu takdirde sizden yüz çevrilir.»
Sonra Peygamber hitab buyurup şöyle dedi: O-halde ki, ellerini Kureyş halkının başları üzerine koyacak şekilde kaldırmıştı:
« Ey nas! Muhakkak ki Kureyş halkı emin kimselerd ir. Onlara kim zulmeders e, Allah onu yüz-üstü sürdürür.»
Bunu üç defa söylüyordu. Raviler'den Züheyr dedi ki:
— Zannımca Peygamber: «Onlara kim tuzaklar kurarak zulmeders e...» diye söyledi.

Ukbe îbni Âmir dedi ki:
— Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle dediğini işittim: — Kim üç kızı olur da bunlara sabreders e ve varlığından onlara gİydlrirse, ona, ateşten koruyucu bir perde olurlar.»

Cabir îbni Abdullah, bazı zevata anlatıp demiştir ki: —' Resûlüllah Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle. buyurdu : «— Kimin üç kızı olur da onları barındırır, ihtiyaçlarım karşılar, kendileri ne merhamet ederse, elbette Cennet ona vacib olmuştur.»
Hazır bulunanla rdan biri:
«— İki kız olsa da mı? ya Resûlallah!» dedi. Peygamber:
«— İki kız da (âynı hükümdedir).» buyurdu

Ebû Saîd El-Hudrîden rivayet edildiğine göre, Resûlüllah şöyle dedi:
«— Kimin üç kızı, yahut üç kız kardeşi olur da onlara iyi muamele ederse, muhakkak cennete girer.»

Musa, babası Uleyy tbni Ribah'dan anlattığına göre, Peygamber Süraka îbni Cu'şüm'e şöyle dedi:
«— Sana, sadakaların en büyüğünü göstereyim mi?» Süraka:«-— Evet, ya Resûlallah,* dedi. Peygamber buyurdu: «— (Boşanmak veya kocası ölmek suretiyle) Sana dönmüş olan, senden başka geçindiricisi olmıyan kızındır.»

El-Mikdam îbni Ma'dî Kerib'den rivayet edildiğine göre Resûlüllah: (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) 'in şöyle buyurduğunu işitmiştir :
«— Kendi nefsine yedirdiğin sana bir sadakadır. Çocuğuna yedirdiğin Senin için bir sadakadır. Zevcene yedirdiğin, senin için bir Sadakadır. Hizmetçine yedirdiğin de senin için bir sadakadır.»

İbni .Öm e r 'den rivayet edildiğine göre, îbni Ömer'in yanında bir adam bulunuyor du ve onun kız çocukları vardı. Sonra o kız çocukların ölümünü temenni etti. Bunun üzerine İbni Ömer kızıp şöyle dedi: :,
«— Onların rızkını sen mi veriyorsu n!»

Hazreti Aişe (Rûdiyaîiahü anha) 'dan rivayet edildiğine göre şöyle demiştir: ,
«— (Babam) Ebû Bekir (Radiyalla hu anh), bir gün dedi ki»: ( Allah'a yemin ederim! Yeryüzünde bana Ömer'den daha sevgili kimse yoktur.»
(Babam evden) çıkıp dönünce : .
«— Kızcağızım! Ben nasıl yemin etmiştim.» dedi.
Ben de ona (daha önce söylediği sözü tekrarlayıp) söyledim. Bunun üzerine:
— Ağınma giden iş yaptım, çocuk ise kalbe daha yapışıktır (daha çok sevgilidi r.» dedi.

îbni Ebî Nû'in'dan rivayet edildiğine göre şöyle demiştir:
«— Bir adam İbni Ömer'e sivrisine k öldürmekten sorarken şahit oldum.»
î b n i Ö m e r (o adama) :
«— Kimlerden sin?» dedi.
Adam: «Iraklılardan!» dedi.
Bunun üzerine İbni Ömer:
«— Şuna bakın; bana sivrisineği öldürmekten (doğacak günahı) soruyor, halbuki bunlar Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) 'in oğluna (torunu Hüseyin'i) Öldürmüşlerdir. Ben, Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurduğunu işitmiştim :
«— Onlar (Hazreti Hasan ve Hüseyin), dünyada iki gülümdür (güzel kokulu çiçeklerimdir).»

dareyn
dareyn
ilim ehli

http://my.opera.com/muhacir/blog/