HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

ORUÇLUNUN CİMÂ'ININ(CİNSEL İLİŞKİ) KEFFARETİ

Aşağa gitmek

ORUÇLUNUN CİMÂ'ININ(CİNSEL İLİŞKİ) KEFFARETİ

Mesaj  dareyn Bir Salı Ağus. 17, 2010 10:59 am

Ebu Hureyre (radiyallahu anh)'dan şöyle der: (Bir adam Allâh Rasûlu Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e gelerek, «Helâk oldum ya Rasulallâh !» dedi. Rasulallâh (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) «Seni helak eden nedir?» Diye sorunca, adam; «Ramazan da aileme yanaştım», diye cevap verdi. Bunun üzerine Nebî Sallallahu Aleyhi ve Sellem «Azad edilecek kölen var mı ?» diye sordu. Adam «hayır» dedi. «Aralıksız iki ay oruç tutabilir misin?" diye sordu. Adam «hayır» dedi. «Altmış tane fakiri doyurabilir misin ?» diye sordu. Adam «hayır» dedi. Bunun üzerine adama «otur» dedi. O da oturdu. Bu arada Nebî (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'e bir kök hurma getirirler. Adama, «şunları sadaka ver» buyurur. Adam, «şu iki siyah taşlık arasında bizden daha fazla fakir olan kimse yoktur», deyince, Nebî (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ön dişleri görünecek derecede güldü. Sonra «şunu alıp, çoluk çocuğunu doyur», buyurdular.)

Diğer bir rivayetin sonunda şu fazlalık vardır: (Sen ve çoluk çocuğun ye, bir gün tut ve Allah'tan af dile.)

Bu hüküm kadını da içine alır. Çünkü kadının da cimâ ile bozduğu bir günün yerine kazâ edip Allâh'a tevbe etmesi gerekir.

Tenbih: Kadına keffâret gerekmez. Çünkü Nebî (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ancak bir keffâreti gerekli kılmıştır. Allâh en doğrusunu bilir.
avatar
dareyn
ilim ehli

Mesaj Sayısı : 482
Yaş : 44
Nerden : Dünya

Kullanıcı profilini gör http://my.opera.com/muhacir/blog/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz