HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AVRET YERLERE BAKMA

AVRET YERLERE BAKMA Empty AVRET YERLERE BAKMA

Mesaj  dareyn Cuma Ocak 21, 2011 9:48 am

Ebu Said el-Hudri(r.a.)dan: Allah Resulü sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurdu: “Erkek erkeğin avretine bakmasın, kadın da kadının avretine bakmasın” Müslim(338) rivayet etti.

Tirmizi (2794) ve Ebu Davud (4017) ve İbn-i Mace (1920) Behz b. Hakim’den o da babasından o da dedesinden rivayet etti. Dedi: sordum: ey Allah’ın Peygamberi! Avretlerimizde neyi yapmalıyız neden sakınmalıyız? Buyurdu: avretini koru ancak hanımından veya elinin altında ki cariyeler müstesnadır. Ve yine sordum: ey Resulü Allah! Eğer topluluk bir arada yaşıyorsa, ne olacak? Eğer istersen kimsenin görmediği bir yerde bunu yapabilirsin. Sordum: ey Allah’ın Peygamberi! Eğer birimiz tek başına ise ne olacak? Buyurdu: İnsanlardan utandığın gibi Allah’tan daha da utanman evladır.)

en-Nevevi Muslim Şerhinde Rahimehu Allah şunu belirtir: Sallallahu aleyhi ve selemin şu sözü: “Erkek erkeğin avretine bakmasın, kadın da kadının avretine bakmasın” burada erkeğin başka bir erkeğin avretine bakmasının, kadının da başak bir kadının avretine bakmasının haram edildiğine ve bunda bir ihtilaf yoktur. Aynı şekilde erkeğin başak bir kadının avretine, kadının da başka bir erkeğin avretine bakması da icma ile haramdır. Peygamberimiz erkeğin erkek avretine erkeğin kadın avretine bakmaması için uyarısı haram olması açısından evladır. Bu yasak kocalar ve efendiler hakkında değildir. Karı-koca her biri diğerinin avretine tamamen bakabilir.
dareyn
dareyn
ilim ehli

http://my.opera.com/muhacir/blog/