HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hadislerle Namazda Huşu

Hadislerle Namazda Huşu Empty Hadislerle Namazda Huşu

Mesaj  erkam Paz Şub. 03, 2013 7:42 am

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Dünyaya veda eden kimsenin namaz kıldığı gibi namaz kıl! Her ne kadar sen O’nu görmüyorsan da O seni görüyor!..’ buyurdu.” Albânî Cami 3776

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Kâbe’ye girdi ve orada namaz kıldı oradan çıkıncaya kadar gözü secde mahallinden ayrılmadı.”

Hâkim 1761, Beyhaki 5/158,

Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘İnsanlara ne oluyor ki namazlarında gözlerini semaya yükseltiyorlar!’ buyurdu ve bu hususta ki sözü çok şiddetli oldu.

Devamla:

‘Ya bu fiillerinden vazgeçerler yahut onların gözleri kendilerinden kapıverilecektir!’ dedi.”

İbni Hibban 2284, Buhari 761, Ebu Davud 913, Nesei 1192, Darimi 1/298, İbni Mace 1044, İbni Huzeyme 475, 476, Ebu Yağla 7473, Tayalisi 2019, Begavi 739

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle demiştir:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) üzerinde desenleri bulunan bir hamisa içerisinde namaz kıldı. Namazda hamisanın desenlerine şöyle bir baktı.

Namazdan çıkınca:

‘Benim şu hamisamı Ebu Cehm’e götürün ve bana Ebu Cehm’in enbicaniyesini getirin. Çünkü hamisa beni biraz önce namazda meşgul etti!’ buyurdu.”

“Diğer bir rivayette:

‘Ben namazda iken onun desenlerine bakıyordum, onun beni fitneye düşürmesinden korkarım!’ buyurdu.”

Buhari 469, Müslim 556/62, Ebu Davud 914, Nesei 770, Humeydi 172, İbni Mace 3550, İbni Hibban 2337, İbni Huzeyme 928, Abdurrezzak 1389, Beyhaki 2/423, Ahmed 6/37199, Begavi Mesabih 529
erkam
erkam
Admin

https://hicret.yetkin-forum.com

- Similar topics