HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oruç Tutmak Caiz Olmayan Günler

Oruç Tutmak Caiz Olmayan Günler Empty Oruç Tutmak Caiz Olmayan Günler

Mesaj  erkam Paz Şub. 03, 2013 7:54 am

1-Ramazana Bir Gün veya İki Gün Önce Oruç Tutarak Başlamanın Nehyi!

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Sizden hiç kimse bir gün veya iki gün önce oruç tutarak Ramazanın önüne geçmesin! Ancak devamlı oruç tutan kimse olursa o, orucunu tutsun!’ buyurdu.”

Buhari 1783, Müslim 1082/21, Ebu Davud 2335, Nesei 4/149, Tirmizi 685, Darimi 2/4, İbnu’l-Carud 378, İbni Mace 1650, İbni Hibban 3586, Begavi 1718, Ahmed 2/438, 497

2- Yevmi Şekte Oruç Tutmanın Nehyi!

Sıla (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

“Şek olunan günde Ammar (Radiyallahu Anh)’ın yanında bulunuyor idik. Pişmiş bir koyun getirildi. Topluluktan bazı kimseler sofradan uzaklaştı.

Ammar (Radiyallahu Anh):

−Bu şek olunan günde kim oruç tutarsa, Ebu’l-Kasım (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e asi olmuştur! dedi.”

Ebu Davud 2334, Buhari 1778, Nesei 2187, Darimi 2/2, Darekutni 2/157, Tirmizi 686, İbni Hibban 3585, İbni Huzeyme 1914, Hakim 1/424, Beyhaki 4/2308

3- Visal Orucunun Nehyi!

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) orucunu visal yaptı. İnsanlar da oruçlarını visal yaptılar. Bu onlara ağır geldi de Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onları bundan nehyetti!

Onlar:

−Sen visal yapıyorsun! dediler.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Ben sizin kişiliğinizde değilim! Çünkü ben (Allah tarafından) yedirilir ve içirilirim!’ buyurdu.”

Buhari 1790, Müslim 1102/55

Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ramazan ayının sonuna doğru orucu visal yaptı. İnsanlardan bazı kimseler de oruçlarını visal yaptılar.

Bu Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e ulaştığı zaman:

‘Eğer ay benim için uzatılsaydı, ben visale devam ederim de o aşırı gidenler aşırılığını elbette bırakırlardı. Şüphesiz ben sizin gibi değilim! Beni Rabb’im yedirir ve içirir!’ buyurdu.”

Buhari 7094, Müslim 1104/60, Tirmizi 778, Ahmed 3/124, 235

4- Seneyi Oruçlu Geçirmenin Nehyi!

Abdullah bin Amr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana:

−‘Ya Abdullah! Senin gündüz oruç tutup geceleri namaz kıldığın bana haber verilmedi mi? sanıyorsun!’ buyurdu.

Ben:

−Evet, ya Rasulallah! Öyledir dedim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Öyle yapma! Bazı günler oruç tut bazı günler oruç tutma! Gecenin bir kısmanda namaz kıl bir kısmında yat uyu! Çünkü muhakkak senin üzerinde bedeninin bir hakkı vardır; gözlerinin senin üzerinde bir hakkı vardır; eşinin senin üzerinde bir hakkı vardır; ziyaretçilerinin de senin üzerinde bir hakkı vardır. Her hak sahibine hakkını vererek her aydan üç gün oruç tutmak sana yeterlidir! Çünkü her bir oruç karşılığına sana on misli ecir verilecektir. İşte bu bütün senenin orucudur!’ buyurdu.

Abdullah (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Ben kendi aleyhime ibadette şiddet yaptıkça bana şiddetlendirildi.

Ben:

−Ya Rasulallah! Ben ibadet için kendimde kuvvet buluyorum dedim.

−‘O halde Allah’ın Nebisi Davud gibi oruç tut!’ buyurdu.

Ben:

−Allah’ın Nebisi Davud’un orucu nasıldır? dedim.

−‘Senenin yarısıdır’ buyurdu.

Abdullah (Radiyallahu Anh) yaşlanıp kendinde eski kuvvet kalmayınca:

−Ah keşke! Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in verdiği ruhsatı kabul etseydim! der dururdu.”

Buhari 1840, Müslim 1159/181, Ebu Davud 1389, Nesei 2390, Ahmed 2/194

5-Bayram Günlerinde Oruç Tutmanın Nehyi!

Ömer bin el-Hattab (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Bu iki bayram günlerinde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) oruç tutmayı nehyetti! İlki orucunuzu açtığınız Ramazan Bayramı gününüz, diğeri ise kurbanınızdan yediğiniz Kurban Bayramı gününüzdür.”

Buhari 1773, Müslim 1137/138, Malik 1/178/5, Humeydi 8, İbni Ebi Şeybe 2/514/1, Ebu Davud 2461, Tirmizi 771, İbnu’l-Carud 401, İbni Mace 1722, Begavi 1795, Ahmed 1/243, 440

6- Eyyamı Teşrikte Oruç Tutmanın Nehyi!

Nubeyşetu’l-Huzelî (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Teşrik günleri oruç değil yemek ve içmek günleridir!’ buyurdu.”

Müslim 1141/144, Ebu Davud 2813, Beyhaki 4/297

Aişe ve Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhum) şöyle dediler:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) teşrik günlerinde oruç tutmaya ruhsat vermedi! Ancak Kâbe’ye götürecek hediye kurbanı bulamayan hacılar için üç gün oruca ruhsat verdi.”

Buhari 1857, Darekutni 2/186, Beyhaki 4/298

7- Cuma Günü Oruç Tutmanın Nehyi!

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Sizden hiç kimse Cuma günü oruç tutmasın! Ancak Cumadan bir gün önce veya bir gün sonra oruç tutarsa bu müstesnadır!’ buyurdu.”

Buhari 1850, Müslim 1144/147, Ebu Davud 2420, Tirmizi 743, İbni Mace 1723, İbni Ebi Şeybe 2/459/1, İbni Hibban 3614, İbni Huzeyme 2158, Begavi 1804, Ahmed 2/495

Muhammed bin Abbad (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

“Ben Cabir (Radiyallahu Anh)’a:

−Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Cuma günü oruç tutmayı nehyetti mi? diye sordum.

Cabir (Radiyallahu Anh):

−Evet, nehyetti dedi.”

Buhari 1850, Müslim 1143/146, İbni Mace 1724, Ahmed 1315

8- Cumartesi Günü Oruç Tutmanın Nehyi!

Yezid es-Samma (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Üzerinize farz olunan orucun dışında Cumartesi günü oruç tutmayın! Biriniz şayet yiyecek bir şey bulamaz sadece üzüm çubuğu veya ağaç dalı bulursa onu çiğnesin ve o gün oruç tutmasın!’ buyurdu.”

Ebu Davud 2421, Tirmizi 744, Darimi 2/19, İbni Mace 1726, İbni Hibban 3615, İbni Huzeyme 2164, Beyhaki 4/302, Begavi 1806, Hakim 1/435, Ahmed 6/368

erkam
erkam
Admin

https://hicret.yetkin-forum.com

- Similar topics