HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zekat Nisabı (Miktarı)

Zekat Nisabı (Miktarı) Empty Zekat Nisabı (Miktarı)

Mesaj  erkam Paz Şub. 03, 2013 8:00 am

Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ebu Bekir (Radiyallahu Anh), Enes (Radiyallahu Anh)’ı Bahreyn’e zekat amili olarak gönderdiği vakit, onun için şu mektubu yazmıştı:

Bismillahirrahmanirrahim. Bu Allah’ın, Rasulüne emrettiği ve Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in Müslümanlar üzerine takdir ettiği zekat farizasıdır. Herkimden bu mektupta bildirilen miktarda zekat istenirse, o kimse zekatını versin. Bundan fazlası istenirse fazlasını vermesin. Devenin yirmi dört tanesi ve daha aşağısında, koyundan vacip olan zekat her beş devede bir koyundur.

Buhari 1380, Ebu Davud 1567, Nesei 2446, İbni Mace 1800, İbnu’l-Carud 342, İbni Huzeyme 2261, İbni Hibban 3266, Ebu Yağla 127, Darekutni 2/113, Begavi 1570, Ahmed 1/11

Muaz bin Cebel (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu yemene gönderdiği vakit sığırdan her otuz sığıra zekat farizası olarak iki yaşında erkek yahut dişi dana almasını; her kırk sığıra üç yaşında erkek yahut dişi dana almasını emretti.”

Ebu Davud 1576, Nesei 2449, 2450, Tirmizi 623, Darimi 1/382, İbni Mace 1803, İbni Huzeyme 2268, İbni Hibban Mevarid 794, İbnu’l-Carud 343, Darekutni 2/94, Begavi 1071, Abdurrezzak 6841

Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Beş ukiyyeden az miktar gümüşte zekat yoktur. En aşağı üç yaşındaki beş deveden aşağısında zekat yoktur. Beş vesk miktarının aşağısındaki hububatta da zekat yoktur’ buyurdu.”

Ukiyye: Kırk dirhemdir. Beş ukiyye ise iki yüz dirhem eder.

Vesk: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in Sa’ı ile 60 sa’ miktardır. Bir sa’ ise 1040 dirhem ayarındaki bir ölçektir. Beş vesk ise net 1000 gram etmektedir.

Buhari 1331, Müslim 979/1, Malik 1/244, Ebu Davud 1558, Nesei 2473, Tirmizi 626, Darimi 1/384, İbni Mace 1793, İbni Huzeyme 2294, İbni Hibban 3282, İbnu’l-Carud 340, Ahmed 3/6

(14) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Semanın ve pınarların veya sulanmaksızın kendi damarlarıyla topraktan su emip yetişmiş olan mahsuller için onda bir zekat, kuyu ve dolapla sulananlarda ise yirmide bir zekat vardır’ buyurdu.”

Buhari 1412, Müslim 980/7, Ebu Davud 1596, Nesei 2487, 2488, Tirmizi 640, İbni Mace 1817, İbni Huzeyme 2308, İbni Hibban 3285, İbnu’l-Carud 348, Darekutni 2/130, Begavi 1580

“Ebu Bekir (Radiyallahu Anh) Enes (Radiyallahu Anh)’ı zekat amili yaptığında Allah’ın, Rasulüne emrettiği zekat miktarlarını açıklayan bir mektup yazmıştı. O mektupta; Kimin zekat bedeli ‘Bintu mehada ulaşır ve mal sahibinin yanında ‘Bintu mehad’ bulunmaz ve onun yanında ‘Bintu lebun’ olursa, o kabul edilir. Zekat amili, mal sahibine yaş farkı olarak yirmi dirhem veya iki koyun verir. Mal sahibinin yanında ‘Bintu mehad’ bulunmaz ve onun yanında ‘İbnu Lebun’ bulunursa, o kabul edilir. Mal sahibine yaş farkı olarak bir şey verilmez.”
Buhari 1373

Balın Zekatı
Ebu Seyyare el-Mukti (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

−Ya Rasulallah! Benim arılarım var dedim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Onlardan çıkan balın onda birini zekat olarak öde!’ buyurdu.

Ben:

−Ya Rasulallah! Arıları benim için himaye ettir dedim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onları benim için himaye ettirdi.”

İbni Mace 1823, 1824, İbnu’l-Carud 350, Ebu Davud 1600, Nesei 2498, İbni Huzeyme 2325, Ebu Ubeyd 1489

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Balın zekat farizasında her on zikkada bir zıkka zekat vardır’ buyurdu.”

Zikka: İçine sıvı maddeler konan deriden yapılma kaptır.
Tirmizi 629

Zekat Olarak Verilmeyecek Mallar

“Ebu Bekir (Radiyallahu Anh), Enes (Radiyallahu Anh)’ı zekat amili yaptığında Allah’ın, Rasulüne emrettiği zekat miktarlarını açıklayan bir mektup yazmıştı. O mektupta: zekat verirken malın yaşlısı, kusurlusu, damızlık döl hayvanı çıkarılmaz. Ancak zekat amilinin bunları kabul etmesi müstesnadır.”
Buhari 1382

‘Herkim bir mal elde eder ve ondan istifade ederse, onun üzerinden bir sene geçmedikçe o mala zekat yoktur’ buyurdu.”

Tirmizi 626, Malik 1/246/1, Beyhaki 4/104, Begavi 1576
erkam
erkam
Admin

https://hicret.yetkin-forum.com

- Similar topics