HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vasiyetim Kitabından İkinci Bölüm

Vasiyetim Kitabından İkinci Bölüm Empty Vasiyetim Kitabından İkinci Bölüm

Mesaj  rima Ptsi Tem. 12, 2010 1:35 pm

ÖLÜMÜMDEN SONRA
Gerçek sabrın, felaketle ilk karşılaşma anında olduğunu unutmayıp buna göre davranın. Bağırıp, çağırıp, feryat etmeyin.

Göz çıkan ruhu takip ettiği için insan öldüğü zaman gözü yukarıya doğru döner. Bunun için;
Gözlerimi kapatın.

Dua edin:
“Allahım! Allahın bu kulunu’i bağışla, hidayete erenler arasındaki derecesini de yükselt. Arkasında kalanlara da hayırlı kimseler nasib et. Bizi de onu da affet ey âlemlerin Rabbi! Onun kabrini genişlet, kabrini onun için nurlandır.” Çünkü melekler sizin dualarınıza âmin der.

Yakınlarım isterlerse iki kaşım arasından öpebilirler.

Elbiselerimi çıkardıktan sonra üzerimi bir örtüyle örtün.

Öldükten sonra yanımda dua edin.

Beni süratli bir şekilde defin için hazırlayın. Çünkü “Talha b. Bera hastalanmıştı. Bunun üzerine Peygamber (s) onun ziyaretine giderek şöyle buyurdu: “Bana öyle geliyor ki, Talha’da ölüm belirtileri var. Ölünce bana haber verin ve defni acele edin. Çünkü bir müslümanın cenazesinin ailesi arasında hapsedilmesi yakışmaz.”

Yine peygamber (s) şöyle buyurmuştur: “Ey Ali! Üç şey geciktirilmez: Vakti gelen namaz, hazırlanan cenaze, dengi bulunan bekâr kızın evlendirilmesi.”

AĞLAMA
Bağırıp çağırma olmadığı müddetçe, sessizce, üzüntünüzden dolayı ağlayabilirsiniz.
Çünkü: Rasulullah (s) ölmek üzere olan oğlu İbrahim’in yanına girdi. Rasulullah (s)’in gözyaşları akmaya başladı. Abdurrahman b. Avf: “Sen de mi, ya Rasulullah?!” dedi. O da: “Ey Avf’ın oğlu, bu merhamettir”, dedi ve şöyle devam etti: “Göz yaşarır, kalp üzülür, ancak biz Rabbimizi razı edecek şeyi söyleriz. Ey İbrahim, senden ayrılmakla üzgünüz!”

Bağırıp çağırarak, yüksek sesle ağlayanları susturun.
Böyle yüksek sesle ağlamak şeytandandır.

Yüksek sesle bağırarak ağlamak, saç baş yolmak, elbiseleri yırtmak, parçalamak, yanakları dövmek yasaktır.

Unutmayın! Ölüye sesli ağlayanlar, tevbe etmeden ölürse, kıyamet gününde üzerinde katrandan bir elbise veya uyuz yapan bir örtü olduğu halde huzurda durdurulur.

Yine ölenin arkasından “Vay bizim dayanağımız, vay efendimiz” diye ağlamak yasaktır.

Ölünün özelliklerini sayarak yüksek sesle ağlayan kadına ve ona eşlik ederek onu dinleyip ağlayanlara lanet edilmiştir.
rima
rima
ilim ehli

- Similar topics