HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Namazı Terk Etmek Musibet Ve Beladır

Namazı Terk Etmek Musibet Ve Beladır Empty Namazı Terk Etmek Musibet Ve Beladır

Mesaj  dareyn Çarş. Tem. 21, 2010 10:47 pm

Nevfel Bin Muaviye r.a.’den; Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem buyurdu ki; “Kim namazı kaçırırsa sanki o ailesini ve malını yitirmiş gibidir.”(sahihtir)

Abdurrazz ak’ın rivayetin de hadisin metni şu şekildedir; “Şüphesiz birinizin ailesini ve malını yitirmesi namaz vaktini kaçırmasından hayırlıdır.”

İbn Ömer r.a.’dan; Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem buyurdu ki; “İkindi namazını kaçıran sanki ailesini ve malını yitirmiş gibidir.”(Buhari ve Müslim)

Ailesinde n ve malından eksilenin buna şiddetle üzülmesi gibi, namazı kaçıran işlediği günahtan ve kaçırdığı sevaptan ötürü üzülmelidir.

Bureyde r.a.’den; Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem’i şöyle derken işittim; “Kim ikindi namazını terk ederse amelleri boşa gider, iptal olur.”(Buhari)

Nitekim Allah Azze ve Celle zikrinden yüz çevirenleri şöyle tehdit ediyor; “Kim de beni anmaktan yüz çevirirse şüphesiz onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve biz onu, kıyamet günü kör olarak haşredeceğiz.”(Taha 124)

Namazı terk eden, Allah ile harp halinde olma, hayatının kötüleşmesi, kalbinin kirli olması, zihninin dağılması, fakirlik, durumunun bozulması ve daha şiddetli ve aşağılayıcı olan ahiret azabı ile müjdelenmektedir.

Namazı terk ederek günah işleyenlerin, mesuliyet inin önemini, yaptığının kötülüğünü hissetmey en ve Allah’ın cezalandırmasını umursamay an kimselere dönüştüğü görülmektedir. “Ölümünü duyurmak ölüyü yaralamaz .” Bil ki akibetler in en şiddetlisi bilinen fakat ihmal edilendir . Zira sahibi musibetin den gafildir. O sarhoş veya uyuşturulmuş gibi acının farkında değildir. Kendisini bundan kurtarmay a da çalışmaz. Allah Teala buyuruyor ki; “Allah'ı unutan ve bu yüzden Allah'ın da onlara kendileri ni unutturduğu kimseler gibi olmayın. Onlar yoldan çıkan kimselerd ir.”(Haşr 19) “Onlar Allah'ı unuttular . Allah da onları unuttu!”(Tevbe 67) Allah Azze ve Celle’ye itaate ilgisiz kaldıkları için Allah onların kalplerin e gaflet musallat eder ve tevbeye de muvaffak kılınmazlar.

Ebu Hureyre ve İbn Ömer r.anhum rivayet ediyorlar; Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem minberi üzerinde şöyle buyurdu; “Ya bazı kimseler cemaati terk etmeye son verecekle r ya da Allah onların kalplerin i mühürleyecek ve gafillerd en olacaklar dır.”(Müslim). Böylece ahiretler ini harap etseler de dünyalarını ıslah etmek için çalışacaklar ve yaptıklarını da güzel zannedece kler.

El-Hasen (el-Basrî) dünya ehli hakkında diyor ki; “Vallahi onlardan biri dünya için dirhem ödeneceğini duysa sana ağırlığını haber verir de namaz kılmayı güzel bulmaz.”

Ebu Bekir Bin Ayyaş dedi ki; “Dünyayı sevenleri n miskini, parasını düşürse “Biz Allah’tan geldik ve yine ona dönücüleriz” diyerek gününü karartır da ömründen ve dininden eksilene üzülmez.”

Beladandır ki, arkadaşını görürsün,

İşiten ve gören adam suretinde

Malıyla ilgili her musibete uyanıktır

Fakat farkında değil; musibet dininde!

Peygamber sallallah u aleyhi ve sellem’in dualarından birisi de şöyle idi; “Musibetim izi dinimiz hakkında kılma!”(Hasendir)

Kaybettiğin her şeyi telafi edebilirs in de,

Allah’tan olanı kaybeders en telafi edemezsin .

Kul kaçırdığı her şeyi telafi edebilir ama Allah’ın hakkını kaçırırsa asla onu telafi edemez. Şöyle bir kudsi hadis rivayet edilmiştir; “Ey Ademoğlu! Seni bana ibadet etmen için yarattım, oyalanma! Rızkına kefil oldum boşa yorulma! Ey Ademoğlu! Beni istersen bulursun. Beni bulduğunda her şeyi bulmuşsun demektir. Beni kaybeders en her şeyi kaybeders in. Ben sana her şeyden daha sevgiliyi m.”

Niçin Namaz Kılıyoruz?/Polen Yayınları
dareyn
dareyn
ilim ehli

http://my.opera.com/muhacir/blog/

- Similar topics