HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BİDAT

BİDAT Empty BİDAT

Mesaj  dareyn Perş. Tem. 22, 2010 11:26 am

''hiçbir topluluk dinlerinde bir bidat işlememiştirki Allah'da onun benzerini kıyamete kadar onlardan çekip çıkarmamış olsun.'' DARİMİ..99,MİŞKAT..188

''Amr bin Yahya ra'dan:<<..Bir gün ebu musa el eşari yanımıza geldi ve<<ebu abdurrahman (yani abdullah ibn mesud) şimdiye kadar yanınıza çıktımı?dedi.Hayır,dedik.O da bizimle oturdu.Nihayet abdullah çıktı.Çıkınca toptan ayağa kalktık.Sonra ebu musa el eşari şöyle dedi:<<ebu abdurrahman,biraz önce mescidde yadırgadığım bir durum gördüm.Ama hayırdan başka bir şey görmüş değilim.Abdullah,nedir o?diye sordu.Oda yaşarsan birazdan sende göreceksin dedi.Ve şöyle devam etti:<<Mescidde halkalar halinde oturmuş namazı bekleyen bir topluluk gördüm.Her halkada bir idareci bir adam halkadakilerin ellerinde de çakıl taşları var idareci,<<yüz defa Allahuekber deyin,diyor onlarda yüz defa Allahuekber diyorlar.Sonrada yüz defa Lailaheillallah deyin,diyor,onlarda yüz defa lailaheillallah diyorlar.Yüz defa subhanallah deyin,diyor,onlarda yüz defa subhanallah diyorlar.>>Abdullah ibn mesud-peki onlara ne dedin?dedi.----Senin görüşünü bekleyerek onlara bir şey söylemedim,dedi.---Dediki:<<onlara kötülüklerini sayıp hesab etmelerini emretseydin ve bununla iyiliklerinden hiçbirşeyin zayi edilmeyeceğine dair güvence verseydin ya,dedi.>>Sonra gitti,bizde onunla beraber gittik.Nihayet o bu halkalardan birine gelip başlarında durdu ve şöyle dedi:---Bu yaptığınızı gördüğüm şey nedir?Dedilerki:---Ebu Abdurrahman!Bunlar çakıl taşları onlarla Allahuekber,Lailaheillallah,Subhanallah deyişlerini sayıyoruz.Bunun üzerine Abdullah ibn Mesud dedi ki:---Artık kötülüklerinizi sayıp hesab edin.Ben iyiliklerinizin hiçbir şeyin zayi edilmeyeceğine kefilim.Yazıklar olsun size.Ey ümmeti Muhammed,ne çabuk saptınız,ne çabuk helak oldunuz,Peygamberimiz sav'in ashabı bolca içinizde hala bulunmakta,işte onun elbiseleri henüz eskimemiş,kabları henüz kırılmamış,canımı elinde tutan Allah'a yemin olsun ki sizler kesinlikle ya Muhammed sav'in dininden daha doğru bir yolda olan bir din üzerindesiniz ki bu imkansız.Veya sapıklık kapısını açmaktasınız.>>Onlar:---Vallahi Ebu Abdurrahman,biz hayırdan başka birşeyi arzu etmiyoruz,dediler.O da şöyle cevab verdi:----Hayrı elde etmeyi isteyen niceleri vardır ki onu hiç elde edemeyeceklerdir.Resulullah sav bize şöyle haber vermiştir ki;<<kuranı okuyacak olan bir topluluğun bu okuyuşları sadece dilde kalacak,onların köprrücük kemiklerini ileriye geçmeyecek.Vallahi bilmiyorum,belki onların çoğu sizdendir.>>Sonra Abdullah onlardan yüz çevirdi.Bu halkalardan tamamı Nehveran olayında haricilerin yanında bize karşı vuruşurken gördük. DARİMİ...210,MECMUEZ ZEVAİD 1\181

''Huzeyfe bin el Yeman ra'dan;Resulullah sav şöyle buyuruyor:<<Allah bidat sahibinin orucunu,namazını,sadakasını,haccını,umresini,cihadını,sarfını,şehadetini, kabul etmez.O,kılın yağdan çıktığı gibi islamdan çıkar.>>
İBN MACE MUKADDEME 7\49

İbrahim bin Meysere ra'dan Resulullah sav buyurdularki:<<Bir kimse bidat sahibine tazim ve yardım ederse işte o kimse mutlak surette dinin yıkılmasına yardım etmiştir.
MİŞKAT 189,,BEYHAKİ ŞUAYBİL İMANDA

''Bidat sahibi ile oturma,zira o kimse senin kalbini hastalandırır.>>
HASANI BASRİ EL BİDAU 47

''Bidat sahibi ile münakaşada kendinizi emin görmeyiniz.Zira onun fitnesi sizin kalbinize şüphe kanalı ile intikal edebilir.''
İMAM EVZAİ(RH) ELBİDAU VENNEHYU ANHA 53

''Bidatçılarla konuşmayınız.Zira kalbinizin irtidat etmesinden,dinden çıkmasından korkarım.''
İBRAHİM TEYMİ(RH) İHTİSAM 1c 84sy

''Yolda bir bidat sahibi ile karşılaştığında hemen başka bir yolu tut.''
YAHYA BİN KESİR (RH) İHTİSAM 1c 84sy

''Fudayl bin İyaz ra'da şöyle demiştir:<<Bir kimse bidat sahibi ile oturursa ona ilmi hikmetten verilmez.>>
İHTİSAM 1c 90sy
dareyn
dareyn
ilim ehli

http://my.opera.com/muhacir/blog/

- Similar topics