HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vitir Namazından Önce Nafile Kılındığında Rekatlardaki Teşehhüd Oturması ve Selam Nasıl Olur

Vitir Namazından Önce Nafile Kılındığında Rekatlardaki Teşehhüd Oturması ve Selam Nasıl Olur Empty Vitir Namazından Önce Nafile Kılındığında Rekatlardaki Teşehhüd Oturması ve Selam Nasıl Olur

Mesaj  dareyn Cuma Tem. 23, 2010 10:30 am

Ümmü Seleme radiyallahu anhâ'dan:
"Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem vitri onüç rek'at olarak kılardı; yaşlanıp güçsüz düşünce, yedi rek'at olarak kılmaya başladı."(Diğer rivayet: "Beş ve yedi olarak da kılardı, rek'at aralarını ne söz, ne de selâm ile ayırmazdı.")
[Nesâî ve TirmizîJ

Zürâre b. Evfâ'dan:Hz Âişe'ye (radiyallahu anhâ')dan Rasûlullah'ın sallallahu aleyhi ve sellem, gece namazı sorulunca şöyle dedi:
'Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) yatsı namazını kıldıktan sonra iki rekât daha kılar ve yatar uyurdu. Uyandığında yanında ağzı kapalı) abdest suyu ve ağzını fırçaladığı misvağı bulunurdu. Abdestini alır, kalkıp sekiz rekât namaz kılardı. Namazında Fatiha ve dilediği kadar (başka rivayette: Allah'ın dilediği kadar) Kur'ân okurdu. Sadece sekizinci rekâtta teşehhüd okur ve selâm vermeksizin tekrar ayağa kalkardı. Bir rekât daha kılar ve oturur, teşehhüd okurdu. Sonra bizi uyandırmak için sesini yükselterek "es-Selâmü aleyküm" diye tek selâm verirdi. Sonra oturduğu haldle tekrar tekbir alır {namaza başlar), Kur'ân okur, oturduğu halde iki rekât daha kılardı. Böylece namazı on bir rekâta ulaşırdı.

Rasûllullah hafif şişmanlayıp vücudu ağırlaştığında dokuz rekât yerine yedi rekât kılmaya başladı. Oturma durumu öncekinde olduğu gibiydi. Sonra oturarak iki rekât daha namaz kılardı. İşte Rasûlullah'ın ruhunu teslim edinceye kadar kıldığı (gece) namazı böyleydi.'

Behz b. Hakim'İn Zürâre b. Evfâ yoluyla Sa'd b. Hişam'dan nakletti ği diğer rivayet:
Müminlerin annesi Hz. Aişe'ye 'Rasûlullah'ın gece namazı nasıldı?' diye sorduğumda şöyle dedi:
'Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem) yatsıyı kılardı.. .(hadisin kalanını yuka rıdaki gibi zikretti.) Sonra bizi uyandırmak istercesine, bilakis uyandıracak şekilde sesini yükselterek ayakta iki rekât (sabahın sünelini) kılardı. Sonra bize işittirecek şekilde dua ederdi. Sonra sesini yükselterek selam verirdi.

Küreyb nakletmiştir:
Bir gece Abdullah İbn Abbâs teyzesi Meymû-ne'nin yanında kalmış ve o gece yaşananları şöyle aktarmıştır: "Ben yastığın uç kısmına enlemesine uzandım. Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem da eşiyle birlikte yastığa uzunlamasına yattı ve uyudu. Gece yarısı olduğunda veya gece yarısına yaklaştığımızda uyandı ve uykusunu dağıtmak için yüzünü ve gözlerini ovuştur­du. Ardından Al-i İmrân suresinden on âyet okudu. Sonra kalkıp duvarda asılı olan su kabını indirip güzelce bir abdest aldı ve namaz kılmaya başladı. Ben de aynen onun yaptıklarını yaptım ve namaz kılmak üzere yanına durdum. Resûlullah saiidiâhu aleyhi ve sellem sağ eliyle başımdan tuttu ve sonra kulağımı hafifçe tutup okşadı. Toplam on iki rekat namazı ikişer rekat halinde kıldı [22] ve en so nunda tek bir rekat daha kılıp uzandı. Bir süre sonra müezzin gelip sabah nama zı vaktinin girdiğini bildirdi. Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem bunun üzerine kalkıp iki rekat daha namaz kıldı ve sonra çıktı ve mescide gidip sabah namazını kıldırdı."
[Buhari]
dareyn
dareyn
ilim ehli

http://my.opera.com/muhacir/blog/

- Similar topics