HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sevgili Anneciğim

Sevgili Anneciğim Empty Sevgili Anneciğim

Mesaj  inşirah Salı Ağus. 03, 2010 3:01 pm

Sevgili Anneciğim;

Tüm müminlerin annesi,Peygamber efendimizin ilk hanımı,iman eden kadınların ilki,ey Cebrail’in kendisine selam verdiği ve Allah’tan kendisine selam getirdiği annem .Allah’ın selamı ,rahmet ve bereketi sizin üzerinize olsun.

Sevgili anneciğim sizi seviyorum ve bu mektubumda sizi neden çok sevdiğimi anlatmaya çalışacağım.

Adını koyamadığım duygularımın sahibisiniz. "Bismillah" diyerek emzirdiğiniz çocuklarınızdan biri olmayı ne çok isterdim. İsterdim ki konuşmaya başlarken sizden öğreneyim "La ilahe illallah"demeyi. Sizin yanınızda, sizinle gönüllere cennetin kokusunu taşımak isterdim. Sevgili anneciğim, beni Kur’an ile donatıp, iman ile süslemenizi çok isterdim. Bağrınıza basıp, Rabbime giden yolda kılavuzum siz olsaydınız. Siz ki yüreğimde açan bir gül gibisiniz. Sevmeye ve sevilmeye değer, yüreğimi kamaştıran ışığımsınız. Ellerim ellerinize uzanıverseydi, kokunuzu duyabilseydim. Herşeyi paylaşmak isterdim sizinle. Öğrendiklerimi, okuduklarımı, üzüntülerimi, mutluluklarımı… Gözlerinizin içine bakıp sevginizin derinliklerinde kaybolabilmeyi ne çok isterdim.

Siz ki İslamı ilk kabul eden kadınsınız, öncüsünüz. Halkın çoğunun kafir olduğu bir zamanda Peygamberimiz sallallahu aleyhi veselleme iman ettiniz. Sözlerinin yalanlandığı bir dönemde Efendimizin sözlerini doğru buldunuz, onayladınız.Allah’ın (c.c) " önde gidenler, öncüler, onlar yaklaştırılmış olanlardır " iltifatına layık görüldüğünüz için sizi seviyorum. Siz ki Peygamber efendimize ilk inanan, onunla beraber namaz kılan ilk hanımsınız. Peygamber efendimizi malınızla, canınızla, çocuklarınızla destekleyen , önde gidensiniz.

Kadınların hor görüldüğü bir toplumda, ticaretle uğraşan, İslam’la şereflenmeden önce de güçlü, asil, mevki sahibiydiniz. Ahlakınızın güzelliğinden dolayı "Tahire: Tertemiz"lakabı verilen siz annemi seviyorum.

Peygamber efendimize ilk vahiy geldiğinde , onu örtüp yanıbaşında sakinleşinceye kadar oturup beklemenizi sonra eşinizi teselli edişinizi her okuduğumda sevgim bir kat daha artıyor. Tüm ümmetin hanımlarına bir model olduğunuzu düşünüyorum. Eşe bağlı olmak, samimi olmak, yardımsever olmak tüm hanımlar için ne güzel bir örnek. Sizin sözleriniz ne güzel teselli sözleri… "Üzülme ve korkma ! Allah senin gibi bir kulunu hiçbir zaman utandırmaz. Çünkü sen bütün yakınlarını gözetiyorsun. Her zaman doğruyu konuşuyorsun. Emaneti koruyorsun. Fakirlere,yetimlere yardım ediyorsun. Misafirlere ikram ediyorsun. Haksızlığa uğrayanları koruyup zalimlerden onların hakkını alıyorsun. Müjdeler olsun, sebat et! "

Peygamber efendimizi manevi olarak desteklemenin yanında Müslüman oldukları için en ağır şekilde işkence gören köleleri satın alıp serbest bırakmanız ayrı bir örnek davranış. Kazandığınız parayı biriktirmek yerine , fakirleri doyurmayı seçtiğiniz için sizi çok seviyorum. Boykot döneminde Mekke’ deki güç sahibi müşrikler Müslümanlarla her türlü yardımlaşma ve ilişkiyi engellediğinde malının tamamını Müslümanlara bağışlayan; Allah’ın "bir başakta yüz dane bulunan" dediği bir tanenin sembolü annem sizi sevmemek mümkün mü ?

Mekke’ de yeni dinin haberini duyup gelen hanımlara evini açıp, Allah’a inanan, İslam dini yücelsin diye çalışan seçkin Müslümanları yetiştiren bir kadın olduğunuz için sizi çok seviyorum. Az bulunan kişiliğinizle, çocuklarınıza nakış nakış islamı işlediğiniz için sizi çok seviyorum.

Hayattayken cennette inciden bir köşkle müjdelenen, Peygamber aleyhisselam tarafından "Ümmetimin en hayırlı kadını" diye nitelenen, Cebrail aleyhisselamın ve Allahu Teala’ nın selamını göndermeye layık gördüğü annem sizi seviyorum.

Dünyaya gelen insanlar belirli bir zaman yaşıyor ve sonra ölüyorlar. Pek çoğu zamanla unutuluyor. Ama sizin gibi zamanı yaşatanlar, zamanın sizinle anlam kazandığı, bize en güzel örnek olan hayat kaynaklarımız Dünya döndükçe unutulmayacak. Ve ben hasretinizi duyuyorum, kavuşma arzusu yakıyor beni. Gözyaşlarım tüm sadeliğiyle mendilimi ıslatıyor. İçimde sakladığım ufacık dünyamda sizi misafir etmeyi ne çok isterdim. Biliyorum ki ölünce bütün hayallerim , ümitlerim dirilecek. Sizin inci köşkünüze geleceğim , ziyaret etmeye inşallah. Ellerim ellerinize dokunabilecek , yumuşaklığını hissedecek . Bir çocuğun annesine olan sevgisini dolduracağım yüreğime . Sessizce boynunuza sarılıp , canım annem bir bilsen nasıl özledim sizi diyeceğim . Size bakarken mutlu olacağım ve gönlümdeki sevinç arttıkça artacak , gönlüm tebessümle dolacak.

Sevgili anneciğim benim de adım Hatice. Adımın Hatice olması beni mutlu ediyor ve gurur duyuyorum . Bir gün görüşebilmek dileğiyle hoşçakalın…
inşirah
inşirah
ilim ehli

- Similar topics