HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.

Join the forum, it's quick and easy

HİCRET
Allah'ın selamı hidayete tabi olanlara olsun

Hoş geldiniz lütfen üye olunuz.

Allah (c.c) size bu dünyada ve ahirette af ve afiyet versin amin.
HİCRET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HADİSLERLE KABİR ZİYARETİ

HADİSLERLE KABİR ZİYARETİ Empty HADİSLERLE KABİR ZİYARETİ

Mesaj  odsu Ptsi Ocak 17, 2011 7:13 pm

1) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Ey Allah’ım! Kabrimi tapılan bir put yapma...’ buyurdu.”
Malik 1/172-85, Abdurrezzak 15916, Ahmed 2/246

2) Hüseyin bin Ali (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘...Kabrimi bayram yeri edinmeyin...’ buyurdu.”
Ebu Yağla 469, Ebu Davud 2042, Ahmed 2/246

3) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Evlerinizi kabirler, kabrimi de bayram yeri edinmeyiniz. Her nerede olursanız, oradan bana selam gönderiniz; sizin selamınız bana ulaştırılır’ buyurdu.”
Ebu Davud 2042, Ahmed 2/367

4) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kalkamayıp vefatıyla neticelenen hastalığında şöyle buyurmuştur:
‘Allah Yahudi ve Hristiyanlara lanet etsin. Onlar nebilerinin kabirlerini mescid edinmişlerdir.’
Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in bu sakındırması olmasaydı Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kabri açıkta olurdu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kabrinin mescid edinilmesinden korkmuş ve ondan ümmetini sakındırmıştır.”
Buhari 4441

5) Zeyd bin Eslem (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Ey Allah’ım! Kabrimi kendisine namaz kılınan bir put yapma. Nebilerinin kabirlerini mescidler edinen kavme Allah’ın gazabı şiddetlenir’ buyurdu.”
İbni Ebi Şeybe 2/269

6) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e Habeşistan beldesinde gördüğü bir kiliseyi zikretti. O kiliseye Mariye deniliyordu. Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) o kilisede gördüğü resimleri anlattı. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Onlar öyle bir toplum ki; içlerinde salih bir kul veya salih bir kimse öldüğünde onun kabri üzere mescid inşa ederler. O resimleri de oraya yaparlar. İşte onlar Allah-u Teâlâ katında mahlûkatın en şerlileridir’ buyurdu.”
Buhari 427, Müslim 528/16, İbni Ebi Şeybe 3/225, Nesei 702, Ahmed 6/51

7) Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anhuma) şöyle diyor:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘İnsanların en şerlileri kendileri hayatta iken kıyamet üzerlerine kopan ve kabirleri mescidler edinen kimselerdir’ buyuruyordu.”
İbni Hibban el-İhsan 2325, İbni Huzeyme 789, Tabarani 10413, Bezzar 3420, Ahmed 1/405-435

8) Cündeb bin Abdullah (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Vefatından beş gün önce Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:
‘Sizden önceki kimseler nebilerinin ve salihlerinin kabirlerini mescid ediniyorlardı. Ben size bunu kesin olarak yasaklıyorum’ buyuruyordu.”
Müslim 532/23, Ebu Avane 1/401, Tabarani Mucemu’l-Kebir 1686, İbni Sa’d 2/240

9) Ebu Mersed el-Ganevi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Kabirlerin üzerine oturmayınız ve onlara doğru namaz kılmayınız’ buyurdu.”
Müslim 972/97-98, Ebu Davud 3229, Nesei 759, Tirmizi 1050, Beyhaki 4/79, Ahmed 4/135

10) Bureyde (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Ben kabirleri ziyaretten sizi yasaklamıştım. Artık onları ziyaret edebilirsiniz. Çünkü kabirler sizlere ahireti hatırlatır. Kim kabir ziyareti yapmak istiyorsa yapsın, ancak batıl bir söz söylemesin’ buyurdu.”
Müslim 977/106, Ebu Davud 3235, Nesei 2031, 2032, 4441, 5667, 5668, 5669, Beyhaki 4/77, Ahmed 5/3, 50, 355, 356, 361

odsu
odsu
ilim ehli

- Similar topics